Make me!, to nie tylko konkurs, ale jeden z fundamentów Łódź Design Festival i jego wizytówka. Celem organizatorów jest promocja twórców młodego pokolenia.

Make me! jest jednym z najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursów skierowanych do młodych projektantów w wieku od dwudziestu do trzydziestu pięciu lat. Odbywa się w ramach Łódź Design Festival, począwszy od jego drugiej edycji. Konkurs ma dawać młodym twórcom szansę na zaprezentowanie, nierzadko po raz pierwszy, swoich pomysłów oraz poddanie ich fachowej ocenie i krytyce. Wszystkie prace, którym udało się dostać do finału konkursu make me! 2015 wyróżniają się indywidualnym podejściem do otaczającej nas rzeczywistości, a jednocześnie odbiegają od obowiązujących aktualnie trendów. Tegoroczne prace konkursowe koncentrowały się na tematyce społecznej i próby rozwiązania problemów z nią związanych.

Prace oceniane są dwuetapowo przez specjalnie dobrane, różnorodne w swoich zainteresowaniach jury. W skład jury tegorocznego konkursu wchodzą:

Agnieszka Jacobson-Cielecka – propagatorka polskiego designu, kuratorka wystaw, dyrektor programowa School of Form

Paweł Grobelny – projektant i wykładowca School of Form

Czesława Frejlich – wykładowca na krakowskiej i warszawskiej ASP, od 2001 roku redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika 2+3D

Magda Kochanowska – wykładowca Wydziału Wzornictwa na warszawskiej ASP, konsultantka i kuratorka

Michał Piernikowski – Dyrektor Łódź Design Festival

Na początku jury ocenia prace na podstawie przesłanych formularzy. W ramach tego etapu wybranych zostaje wybranych około 20 najlepszych zgłoszeń. Są one później prezentowane podczas festiwalu na wystawie pokonkursowej. Projekty są oceniane m.in. pod względem potencjału wdrożenia pomysłu, niekonwencjonalnego potraktowania tematu czy oryginalności i innowacyjności w proponowanym rozwiązaniu. W drugim etapie, który ma miejsce podczas wystawy, jury przygląda się na żywo wyselekcjonowanym prototypom i podejmuje decyzję o przyznaniu nagród.

Zainteresowani konkursem mogli zgłaszać swoje prace od 1 marca do 12 lipca. Dotychczasowe edycje pokazały jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy. Ilość nadsyłanych zgłoszeń rośnie z każdym rokiem. W tegorocznej edycji napłynęło 249 zgłoszeń, z puli których jurorzy wyłonili 25 projektów.

Wśród wszystkich zgłoszeń znalazły się projekty także z zagranicy m.in. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Czech, Izraela, Włoch, Belgii, Danii, Hiszpanii, Norwegii, Australii, Portugali, Słowacji, Holandii, Rumuni czy Bazyli.

Prace, które będzie można podziwiać 8 października podczas wystawy make me! zwracają uwagę na konsekwentne pokonywanie kolejnych etapów w procesie projektowanie, aż do otrzymania finalnego produktu, oraz o tym, jak ważna jest praca nad samą ideą.

Na zwycięzcę czeka nagroda główna – Paradyż Award w wysokości 20 tys. złotych.

[PAU]

Data dodania: 24.08.2015