Technolodzy firmy Kronopol opracowali i wdrożyli do produkcji nowe niezapalne płyty OSB SF-B, które uzyskały klasyfikację ogniową – B, S2, D0.

Aby udowodnić odporność na działanie ognia nowych płyt OSB produkowanych przez Swiss Krono Group, wykonano szczegółowe testy. Na potrzeby tego eksperymentu zaaranżowano pomieszczenie biurowe, w którym doszło do zaprószenia ognia. W momencie pojawienia się ognia uruchomiono zegar.

Po upływie dwudziestu minut, w momencie wyłączenia palnika podsycającego ogień, płomień natychmiast zgasł, a zwęgleniu uległa jedynie wierzchnia warstwa płyt OSB SF-B tworząc bezpieczną powłokę ochronną. Ogień się nie rozprzestrzeniał, nie doszło zatem do wybuchu pożaru. Nie ucierpiały też inne przedmioty, które znajdowały się w pomieszczeniu.

Efekt ten osiągnięto dzięki zastosowaniu w cyklu produkcyjnym substancji, które w trakcie reakcji chemicznych tworzą wodę technologiczną, która niweluje energię podczas palenia i nie doprowadza do reakcji pirolizy. Dodatkowo tworzy się grafitowa warstwa chroniąca płonący materiał przed dostępem tlenu, co w konsekwencji zmniejsza zapalność płyty i spowalnia proces rozprzestrzeniania się płomieni dając służbom ratunkowym cenny czas potrzebny do ewakuacji ludzi z miejsca zagrożenia.

Płyty te przeznaczone są do zastosowania w obiektach użyteczności publicznej, m.in. w szkołach, przedszkolach, halach sportowych i szpitalach.

Data dodania: 10.03.2011