Dzisiaj zakupiłem panele laminowane w sklepie i chciałem je od razu montować, ale sprzedawca powiedział mi, że panele przed położeniem trzeba odstawić w temperaturze pokojowej w oryginalnym opakowaniu na kilkadziesiąt godzin. To prawda? Dlaczego trzeba tak robić?

Tak, to prawda. Panele przed montażem powinny się zaaklimatyzować w pomieszczeniu, w którym będą kładzione. Jest to konieczne dlatego, że nie wiemy w jakich warunkach panele były przechowywane wcześniej, czy nie stały w jakimś wilgotnym magazynie, jakie były warunki podczas ich transportu.

Jeżeli panele przebywały w pomieszczeniu o zbyt dużej wilgotności, to się skurczą – mogą “wyjść” spod listwy i profili. Istnieje także ryzyko powstawania szpar. Jeżeli natomiast panele były przechowywane w pomieszczeniu o zbyt niskiej wilgotności, położone bez okresu aklimatyzacji będą się rozszerzać i cała podłoga może się podnieść. Oczywiście mówimy tu o przypadkach, w których panele były przechowywane w warunkach nieznacznie odbiegających od wyznaczonych norm. Jeśli warunki magazynowania lub przewożenia były naprawdę złe, nawet odpowiednio długa alimatyzacja może nie pomóc – takie panele są zwykle już trwale uszkodzone.

Aklimatyzacja zwykle trwa ok. 48 h, a jej szczegółowe warunki powinien na opakowaniu opisać producent.

Data dodania: 24.10.2012

Info o ekspercie

Ekspert myfloor.pl

Ekspert myfloor.pl

Doświadczenie naszej redakcji przekute w odpowiedzi na pytania czytelników.

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.