Drzwi to jeden z wielu niezbędnych elementów domu. Przez wiele lat wybieraliśmy je poprzez pryzmat praktyczności i bezpieczeństwa. Nastały jednak czasy, w których pragmatyzm nie kłóci się z estetyką, a limitem jest tylko wyobraźnia.

Wejście do mieszkania lub domu stanowi naszą wizytówkę i mówi dużo o guście właściciela. Z jego wyglądu powinniśmy móc wywnioskować charakter reszty budynku oraz atmosferę wnętrza. W zależności od pomysłu na aranżację środka domu, drzwi wejściowe mogą nadawać wnętrzom określony ton.

Równie ważne są drzwi wewnętrzne, które oddzielają pomieszczenia od siebie i zapewniają nam prywatność. Powinny współgrać z wystrojem domu i w zależności od pomysłu – rzucać się w oczy albo wtapiać w tło.

Jeżeli chcemy być na bieżąco z panującą modą, pamiętajmy, że w przypadku drzwi od kilku lat modne są dwa ogólne trendy – w zależności od generalnego pomysłu na aranżację wnętrza.

Modernizm w domu

Nowoczesne aranżacje wymagają prostych form bez nadmiaru elementów dekoracyjnych. Połączenia stali, szkła i drewna to dominujące materiały w minimalistycznym wystroju mieszkania. Do takich aranżacji pasują drzwi przeszklone lub lustrzane, ujęte w wąskie ramy. Takie drzwi bardziej stanowią dodatek do aranżacji niż o niej bezpośrednio decydują. Ponadto powiększają optycznie wnętrza, wpuszczają więcej światła oraz, co jest ważne w przypadku niewielkich mieszkań, nie dają wrażenia zamkniętej, ciasnej przestrzeni.

Klasyczna elegancja

Drugim nieprzemijającym trendem w aranżacji wnętrz jest moda na klasykę. Do mieszkania wyposażonego w antyczne meble pasują idealnie masywne, rzeźbione drzwi. Szyby, witraże, frezowane elementy z litego drewna – to wszystko idealnie wpisuje się do klasycznej aranżacji. Pamiętać jednak musimy, że zdobienia drzwi powinny współgrać z elementami dekoracyjnymi na meblach i akcesoriach.

Design przyjazny środowisku

Wspomnieć jeszcze należy o nurcie ekologicznym, który zyskuje z dnia na dzień coraz więcej zwolenników. Na rynku dostępne są drzwi wytworzone z materiałów poddanych recyklingowi, przyjaznych środowisku. Na stronie internetowej TruStile znajdziemy informacje na temat ekologicznych skrzydeł drzwiowych. Marka ta proponuje produkty wykonane w 82% z materiałów otrzymanych z recyklingu. Drzwi TruStile produkowane są przy minimalnym zużyciu klejów i podkładów oraz bez użycia metanolu.

A gdy brakuje nam zmian…

Musimy zdać sobie sprawę, że drzwi, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, nie wymieniamy przy okazji każdego małego remontu. Zatem warto postawić na swój ulubiony styl, kolor, fakturę i cieszyć się wyborem przez lata. Jeżeli jednak znudzą nam się wybrane skrzydła drzwiowe, a nie mamy pieniędzy na pełną wymianę, możemy pomyśleć o nowych klamkach, uchwytach i zamkach. Przyjęło się, że producent wręcza nam takie akcesoria w zestawie z drzwiami. Oczywiście na rynku dostępne są wymyślne projekty klamek i innych dodaktów, które można kupić osobno. Jako mocny akcent ożywią starą aranżację i pozwolą nam zapomnieć o nudnych wnętrzach.

Data dodania: 11.10.2011