Lampy, które zamontujemy w domu bądź mieszkaniu z pewnością nie powinny być wybierane pochopnie. Warto przemyśleć zakup, żeby dobrać oświetlenie odpowiednie do stylu wystroju wnętrza. Ważna jest też funkcjonalność.

W nowym lokum o oświetleniu najlepiej pomyśleć już na etapie projektu. Poprowadzenie instalacji elektrycznej we właściwe miejsca znacznie ułatwi potem stworzenie optymalnego oświetlenia w każdym wnętrzu. Same lampy również mogą znacząco odmienić charakter domu. Dowiedz się jak to zrobić.

Oświetlenie kuchni – na co zwrócić uwagę?

Kuchnia to jedno z najbardziej problematycznych pomieszczeń pod względem doboru właściwego oświetlenia. Powinniśmy bowiem połączyć efekt wizualny z funkcjonalnością, co nie zawsze jest łatwe. Producenci oświetlenia oferują jednak atrakcyjne estetycznie, a przy tym bardzo praktyczne lampy do kuchni. Przykładem mogą być lampy sufitowe z kolekcji Azzardo, które łączą nowoczesny styl z praktycznością. Można postawić na proste lampy sufitowe z kierunkowymi reflektorami lub bardziej efektowne lampy na wysięgniku, które można ustawić zależnie od potrzeb wnętrza. W przypadku oświetlenia do kuchni warto zwrócić uwagę na kinkiet Azzardo Dali 30, który posiada bardzo dużą odporność na wilgoć. Potwierdzeniem tego jest norma wodoszczelności IP44, dzięki czemu lampa nadaje się doskonale zarówno do kuchni, jak i do łazienki. Pełną gamę lamp Azzardo znajdziemy na stronie https://boxlab.pl/azzardo-lampy. Kolekcja Azzardo to również znakomity pomysł do otwartych kuchni, połączonych z salonem. W tej samej stylistyce znajdziemy tu bowiem także wysokie lampy podłogowe czy elegancki żyrandol.

Jak właściwie oświetlić salon?

Skoro jesteśmy już w salonie, przekonajmy się jak najlepiej zadbać o dobre oświetlenie w tym jakże ważnym pomieszczeniu. Najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest metraż salonu. W dużych pokojach pojedyncza lampa sufitowa może być niewystarczająca, dlatego warto zastanowić się na dodatkowym kinkietem lub lampą stojącą, która może przy tym pełnić specjalną funkcję. Dobrą praktyką w urządzaniu salonu jest wygospodarowanie w pokoju strefy relaksu, czyli miejsca, gdzie możemy się wyciszyć, np. czytając książkę. Warto mieć w takim miejscu dodatkowe oświetlenie, które dobrze doświetli nam tekst na papierze. Może to być jednocześnie efektowna lampa dekoracyjna. Do salonu polecamy zwłaszcza lampy z kolekcji Italux. Uwagę zwracają przede wszystkim metalowe wykończenia, które nadają lampie surowy, ale jednocześnie elegancki charakter. W zależności od wielkości salonu można zdecydować się na model z pojedynczym źródłem światła lub taki, który przy pomocy kilku żarówek będzie dobrze doświetlał każdy kąt pomieszczenia. Jeśli mieszkamy w kamienicy z wysokim sufitem, wspaniałą dekoracją będzie lampa kryształowa, która doskonale wpisuje się w klasyczne wnętrza. Szeroki wybór lamp Italux dostępny jest na stronie https://boxlab.pl/italux-lampy.

Jakie lampy do sypialni?

Sypialnia to kolejne pomieszczenie, w którym powinno znajdować się dobre oświetlenie. To pokój, w którym każdy z nas szuka wyciszenia i odpoczynku, dlatego należy zadbać o odpowiednie światło, które to umożliwi i stworzy przyjemny nastrój. Zazwyczaj oświetlenie sypialni składa się z lampy sufitowej, która stanowi podstawowe źródło światła w pokoju. Jednak można też zamontować kinkiety, które będą pomocne np. podczas wieczornego czytania lub po prostu, żeby nie musieć wstawać do gaszenia światła. Jeśli w sypialni znajduje się duże łóżko małżeńskie, dobrym rozwiązaniem są dwa kinkiety osadzone po bokach zagłówka. W ten sposób każdy z domowników zyskuje własne źródło światła. Ważne, żeby lampy przy łóżku nie były zbyt mocne, żeby niepotrzebnie nie rozbudzać wieczorną porą. Żeby połączyć funkcjonalność z ciekawą stylistyką, polecamy lampy Markslojd, które zaprojektowane są w modnym stylu skandynawskiego minimalizmu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na kinkiety z praktycznym włącznikiem, które znakomicie sprawdzają się przy łóżku lub w garderobie. Jeśli w sypialni mamy również kącik domowego biura, możemy dobrać lampkę biurkową tego samego producenta, dzięki czemu zachowamy spójność oświetlenia w całym pomieszczeniu. Najnowsze modele lamp Markslojd znajdziemy na stronie https://boxlab.pl/lampy-markslojd.

Barwa światła – jak dopasować?

Wybór odpowiednich lamp to tylko część sukcesu dobrego oświetlenia. Równie ważny, jeśli nawet nie istotniejszy jest dobór odpowiednich żarówek. W kuchni warto postawić na chłodne, białe światło, w którym dobrze będziemy widzieli produkty potrzebne do gotowania. Białe światło pobudza do działania i świetnie sprawdza się m.in. rankami, kiedy trzeba szybko obudzić się i działać. Zupełnie inne żarówki warto wybrać do sypialni. W tym pokoju chcemy się wyciszyć i odpocząć, dlatego powinniśmy postawić na niezbyt mocne żarówki o ciepłej barwie, która będzie przypominać zachód słońca. W salonie możemy podzielić źródła światła zależnie od naszej aktywności. Rano i w ciągu dnia lepsze będzie chłodne światło, natomiast wieczorem włączymy inną lampę z cieplejszym oświetleniem.

Data dodania: 09.12.2020