Nawet małe pomieszczenia w niewielkim mieszkaniu mogą być funkcjonalne i nie sprawiać wrażenia zbyt ciasnych. To dzięki kolorom ścian i wyposażenia, które odpowiednio dobrane do wnętrza, mogą optycznie powiększyć wnętrze.


Popularność małych przestrzeni staje się coraz większa, a to za sprawą niższych kosztów ich zakupu i utrzymania. Jednak ze względu na niewystarczającą liczbę metrów, problematyczne może okazać się urządzenie tego typu wnętrza. Natomiast odpowiednio dopasowane do posiadanej powierzchni kolory, są w stanie odmienić ją nie do poznania.

Jasne ściany – większa powierzchnia

Zbyt ciemne barwy we wnętrzu mogą sprawić, że optycznie pomniejszy się ono o kilka centymetrów. Posiadając małe mieszkanie, chcemy jednak osiągnąć odwrotny efekt, a zatem musimy postawić na jasne, odbijające promienie słoneczne barwy. Im jaśniejszy odcień pojawi się w Twojej niewielkiej przestrzeni, tym lepszy efekt uzyskasz.

 

źródło: Magnat

Podstawowym kolorem wartym uwagi jest zdecydowanie biel, której uniwersalny charakter wpisze się we wnętrze w każdym stylu. Do optycznie powiększających przestrzeń należą również odcienie beży, kremów, jasnego różu czy mięty. Chłodniejszymi, a zarazem rzadziej wybieranymi kolorami są jasny błękit czy delikatna zieleń. Każda z tych barw będzie jeszcze lepiej spełniała swoją funkcję, jeśli połączymy ją z jasną podłogą o – w miarę możliwości – odcieniu zbliżonym do koloru ścian.

 

źródło: Magnat

Małe wnętrze mogą zawierać ciemny akcent, jednak pod warunkiem, że będzie to jedynie dodatek, a nie dominująca barwa. Przykładem mogą być tutaj wzorzysta tapeta, która znajdując się na jednej ze ścian nie pomniejszy wnętrza, a stanie się ciekawym elementem mieszkania.

 

źródło: Magnat

Sztuczki dla wymagających przestrzeni

Problem zbyt wąskiego i długiego pomieszczenia doskwiera nam zazwyczaj w przypadku przedpokoju. Optycznie powiększenie takiej przestrzeni wymaga podwójnego zabiegu, jakim jest pomalowanie dłuższych ścian jasną, a krótszych ciemną farbą. W ten sposób poszerzymy oraz zbliżymy do siebie ściany, zmniejszając ich dysproporcje względem siebie.

 

źródło: Magnat

Umiejętność prawidłowego wykorzystania kolorów we wnętrzu przyda się również przy zbyt niskich lub zbyt wysokich pomieszczeniach. Stosując farbę, która została użyta do malowania sufitu, malujemy poziomy pas przy samej jego krawędzi. Z kolei w pomieszczeniach za wysokich, ściany muszą być pomalowane po same krawędzie.

 

źródło: Magnat

[KK]

Data dodania: 31.10.2019