Nowocześni deweloperzy z uwagi na zapotrzebowanie i wymagania swoich klientów, budują balkony nawet w niewielkich kawalerkach. To pewnego rodzaju luksus, lecz coraz bardziej pożądany i popularny. Rzadko kiedy jednak balkony osiągają duże wymiary, a już naprawdę niewielka ilość osób cieszy się tarasami w blokach.

Jak więc zagospodarować tę z reguły niewielką przestrzeń, aby była funkcjonalna jako miejsce wypoczynku, przestrzeń na suszenie prania i uprawę ulubionych roślin?

Z pewnością dobrym rozwiązaniem będą meble składane. Nie warto inwestować w ciężkie, duże meble, które nieustannie trzeba przesuwać lub wynosić z balkonu, kiedy potrzebujemy na nim miejsca, np. na rozstawienie suszarki z praniem. Składane meble mają bardzo praktyczny wymiar i są stosunkowo niedrogie i dostępne w każdym sieciowym markecie budowlanym.

Meble balkonowe

W przypadku, gdy stawiamy na bardziej stabilne i solidne meble, bardzo dobrym pomysłem może okazać się skrzynia – wykorzystana jako siedzisko. Jest to co prawda stosunkowo ciężki mebel, jednakże jego zawartość posłużyć nam może jako idealne miejsce na przechowywanie rzeczy. W tym wypadku, kiedy miejsca na suszarkę pozostaje niewiele, a niekiedy wcale, dobrze sprawdzi się suszarka zewnętrzna, mocowana do stałych elementów balkonu.

Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest blat zawieszany na balustradę. Jego dużym plusem jest to, że w każdej dowolnej chwili można go opuścić i nie zajmuje nam wtedy praktycznie w ogóle miejsca. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy stolik potrzebują tylko okazjonalnie.

Warto zadbać o to, aby meble balkonowe były w kształcie kwadratu, prostokąta, czy trójkąta. Ułatwi to ich przechowywanie w różnych kątach pomieszczenia. Stoliki okrągłe, mimo swojej urody, nie są zbyt funkcjonalne, gdyż blokują cenną przestrzeń wokół siebie.

Odpowiednie rośliny

Sercem balkonu są rośliny. Każdy, kto nie dysponuje ogrodem, stara się stworzyć choćby jego namiastkę właśnie na balkonie. Jak więc zagospodarować zieloną przestrzeń, nie zajmując przy tym sporej ilości balkonu? Z pomocą przychodzą piętrowe stojaki na rośliny. Ich wąską, lecz wysoka konstrukcja, pozwoli na umieszczenie ulubionych roślin w dużej ilości. Należy pamiętać, że na takich stojakach, rośliny lubiące słońce umieszczamy w górnych partiach, natomiast rośliny potrzebujące więcej cienia – na dolnych. Dla miłośników wiszących ogrodów, rozwiązaniem będą donice zawieszane na suficie. Ta opcja jest dedykowana szczególnie tym, którzy mają wysoki balkon, na przykład w wysokim budownictwie – kamienicach. Należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór kolorystyki balkonu, niezależnie od stylu, jaki sobie wybierzemy. Na małych balkonach dobrze sprawdzą się rośliny o jasnej kolorystyce, gdyż odbijają światło i optycznie powiększają nam przestrzeń.

Oświetlenie balkonu

Wisienką na torcie w urządzaniu balkonu, jest wybór odpowiedniego oświetlenia do niego. Zaleca się rezygnację z dużych lamp i kinkietów, gdyż światło na małym balkonie może okazać się za ostre i drażniące nie tylko jego użytkowników, ale też sąsiadów. W przypadku, kiedy nasz balkon upiększony jest roślinami doniczkowymi, świetną opcją będą lampy solarne, umieszczane w ziemi kwiatów. Co więcej, takie lampy nie potrzebują najczęściej prądu i baterii, ponieważ zasilane są energią słoneczną. Dzięki temu przyczyniamy się do ekologii.

Niezależnie od wybranego stylu urządzania małego balkonu, pomysłów i inspiracji, warto zwrócić uwagę i przychylić się powyższym wskazówkom, aby przestrzeń naszego wypoczynku okazała się praktyczna, funkcjonalna i cieszyła nas przez długi czas. Zwłaszcza w letnie, upalne dni i noce, gdzie spędzamy tam wiele czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Szukasz inspiracji? Zajrzyj tutaj po wiosenne natchnienie!

[MKS]

 

Data dodania: 24.08.2018