Lampki na balkon to świetna dekoracja podczas długich, letnich wieczorów. Emitują przyjemne dla oka, nastrojowe światło, wprowadzając nieco bajkowy nastrój i zachęcają do spędzania czasu balkonie. Jaką formę oświetlenia wybrać – lampki solarne na balkon czy lampki na baterie? Jakie wady i zalety jednych i drugich? Sprawdź!

Jakie oświetlenie sprawdza się na balkonie?

Balkon pozbawiony oświetlenia prezentuje się ponuro i bez charakteru, a siedzenie tam po zmroku z pewnością nie będzie przyjemne. Lampki, latarenki, lampiony, urocze cotton balls czy wodoodporne sznury LED są nie tylko źródłem światła wieczorem i estetycznymi ozdobami w ciągu dnia, ale po zapaleniu tworzą niezrównany klimat. Jeśli zależy ci, żeby twoje oświetlenie dawało silne, pewne światło, rozważ zakup lampek  solarnych lub na baterie.

Lampki solarne na balkon – bez prądu i kabli

Oświetlenie solarne na balkon dostępne jest na rynku w różnych formach, bywają różnej wielkości i o różnym natężeniu światła. Wyposażone są w tzw. moduł słoneczny i akumulator. Moduł pochłania światło słońca, które dociera do niego w ciągu dnia. Następnie zamienia je na energię elektryczną, która gromadzi się w akumulatorze. To właśnie ta energia zasila później lampki solarne, by mogły świecić. Mają one kilka istotnych zalet;

  • nie wymagają użycia baterii ani ładowarki,
  • są oszczędne – nie potrzebujesz bowiem prądu,
  • to rozwiązanie ekologiczne,
  • wystarczą na wiele lat.

Na jaki balkon nadają się lampki solarne?

Niestety, lampki solarne spełnią swoją rolę tylko na balkonach i tarasach, które są mocno nasłonecznione w ciągu dnia. Możesz zdecydować się na nie jeśli posiadasz balkon niezabudowany, który wychodzi na stronę zachodnią lub południową. Jeśli twój balkon jest zabudowany (w formie loggii), lampy solarne mogą nie naładować się wystarczająco. Podobnie jeśli wychodzi on na stronę wschodnią – tam słońce operuje  bardzo krótko, a przez większą część dnia balkon pozostaje zacieniony. Zwykle nie używa się lampek solarnych na balkonie od strony północnej, gdzie nigdy nie dociera światło słoneczne. Nie sprawdzą się również w przypadku, gdy wyższy budynek lub korony drzew zasłaniają światło. 

Lampki na baterie na balkon – uniwersalne

W przypadku słabo doświetlonych balkonów najlepiej sprawdzą się lampki na baterie. Do wyboru jest kilka form takiego oświetlenia:

  • Girlandy – rząd małych lamp, niekiedy żarówek zamocowanych na sznurku.
  • Lampki stojące (latarenki) LED – wyglądają jak zwykłe latarenki, jednak zamiast świeczki, wewnątrz urządzenia umieszczona jest żarówka LED. Wokół niej znajduje się atrapa świecy. To wygodne rozwiązanie, które eliminuje konieczność regularnego kupowania tealightów lub sprzątania rozlanego wosku. Nie wszyscy jednak są zwolennikami takiego zamiennika prawdziwej świecy. 
  • Lampa, którą montuje się na stałe na ścianie lub suficie – wisząca lub w formie kinkietu

Lampy na balkon powinny pasować do reszty aranżacjii wykorzystanych dekoracji. . W sklepach znajdziesz wiele rodzajów różnych modeli lamp – zarówno nowoczesne , jak i w stylu retro, stylizowane na stare latarnie uliczne czy lampy naftowe. Zarówno wzornictwo, jak i kolorystyka powinny tworzyć spójną stylistycznie i harmonijną całość. Sprawdź dostępny asortyment na https://www.empik.com/dom-i-ogrod/oswietlenie-ogrodowe/ !

Data dodania: 16.11.2021