Podłoga w formacie jodełki to ponadczasowy hit, choć trzeba przyznać, że w ostatnich latach cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem. Już nie tylko duże przestrzenie, ale i mniejsze pomieszczenia pięknie prezentują się z podłogami w tym formacie.
Tradycyjnie jodełki to podłogi wykonane z drewnianych klepek – od wielu lat nie tylko z litego drewna, ale i warstwowego, które dzięki swojej konstrukcji jest bardziej stabilne i lepiej sprawdza się np. na ogrzewaniu podłogowym.
Najpopularniejsze są jodełki klasyczne, czyli łączone ze sobą pod kątem 90 stopni. Zacinane pod kątem jodełki francuskie czy węgierskie również bardzo się podobają, ale ich montaż jest jeszcze bardziej wymagający. Najlepiej pozostawiać to bardzo doświadczonej ekipie, która dokładnie zbada podłoże, a następnie rozmierzy pomieszczenia i sprawi, że efekt będzie powalający.
Jodełki z drewna to mają niepowtarzalny charakter – każda deska jest inna, bo to w 100% naturalny materiał. Dzięki temu wnętrza będą oryginalne, a zmieniająca się przez lata podłoga drewniana, ciągle zachwycała swoim urokiem.
Jednak ten format podłogi nie jest zarezerwowany tylko dla drewna. Producenci podłóg laminowanych i winylowych coraz śmielej wkraczają także w tę stylistykę i wychodzi im to świetnie. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, my dziś przyjrzymy się topowym wzorom.
Jodełka z paneli laminowanych
Już kilka lat temu na rynku pojawiły się panele ze wzorem jodełek. Zamysł był ciekawy, ale jednak widoczne było to, że jest to wzór na pełnym panelu, a nie odrębna klepka. Dlatego z uwagą przyglądamy się rozwiązaniu marki Weninger – panelom laminowanym w formacie jodełki klasycznej, w kilku ciekawych kolorach. Subiektywnym zdaniem naszej redakcji na szczególną uwagę zasługuje jasna, bielona Alabama, bardziej naturalna, cieplejsza jodełka California oraz ciemniejsza i charakterna Grenada.
Kolekcja Weninger De Lux Jodełka to panele o 12-milimetrowej grubości, stworzone na bazie gęstej płyty HDF o podwyższonej wodoodporności. Mimo swojej grubości, sprawdzą się także na ogrzewaniu podłogowym. Dzięki wysokiej gęstości zastosowanej bazy, opór cieplny nie jest znacząco wyższy niż w standardowych 8-milimetrowych rozwiązaniach. Panele mają format 640 x 143 mm – na podłodze tworzą bardzo ciekawy wzór. Przy prawidłowym montażu producent zapewnia 30-letnią gwarancję na te podłogi.
Jodełka klasyczna z paneli winylowych na klik
Innym ciekawym pomysłem na jodełkę we wnętrzu są panele winylowe w tym formacie, ale nie tradycyjnie klejone do podłoża, a na tak zwanym sztywnym rdzeniu. Montuje się je dokładnie tak jak panele laminowane – mają obwodowe zamki typu klik, a pod te panele należy zastosować odpowiedni podkład.
Ciekawym przykładem są tutaj panele winylowe Amaron Herringbone marki Arbiton, które mają rdzeń mineralny (HD Mineral Core), dzięki czemu panele są całkowicie wodoodporne, wytrzymałe i świetne na ogrzewanie podłogowe. Panele mają długość 592 mm i szerokość 148 mm. Ich grubość to 5mm, a warstwa użytkowa ma 0,55 mm.
Plusem tego rodzaju paneli jest fakt, że mogą być układane bez dylatacji przejściowych nawet do 200 m kw. powierzchni. Warunkiem takiego montażu jest jednak ogrzewanie podłogowe bez stref. Dylatację należy też wykonać, jeśli przez pomieszczenia przebiega dylatacja budynku.
Co jeszcze warto wiedzieć o jodełkach? Głos oddajmy specjaliście z branży, Tomaszowi Mielcarkowi z direct floor:
Data dodania: 20.02.2023