Efekt złudzenia optycznego od lat z powodzeniem wykorzystywany jest w aranżacji wnętrz. Umiejętne zestawienia kontrastujących kolorów i różnych kształtów potrafią odmienić wygląd każdego przedmiotu. Złudzenia optyczne to także sposób, aby tworzyć zaskakujące, przyciągające wzrok projekty.
Peter Bristol ze studia Carbon Group jest autorem projektu krzesła o nazwie Cut Chair. Jego dzieło intryguje, przyciąga wzrok. Na pierwszy rzut oka kojarzy nam się bardziej z artystyczną instalacją niż z praktycznym meblem.
Patrząc na krzesło Bristola, odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z zakłoceniem praw fizyki. Cut Chair opiera się zaledwie na jednej nodze, ale stoi prosto! Odczucie niepokoju potęgują skośne ścięcia pokryte czerwoną farbą. Mebel wygląda niczym wyciągnięty z planu jednego z filmów Hitchcocka. Okazuje się jednak, że jest w stanie utrzymać ciężar dorosłego człowieka. Udowadnia to model na poniższym zdjęciu.
Rozwiązanie zagadki Cut Chair jest banalnie proste. Wystarczy przyjrzeć się jeszcze raz powyższym zdjęciom. Na obu krzesło stoi na specyficznym dywaniku. Umieszczono pod nim stalową płaską konstrukcję, do której przykręcone jest krzesło. Płyta stabilizuje cały mebel, dzięki niej Cut Chair utrzymuje się w pionie.
Krzesło Bristola kosztuje 4000$. Dostępne jest w różnych wykończeniach. Niestety wydaje nam się, że sprawdzi się raczej w roli pojedynczego gadżetu niż prawdziwego mebla. Szczególnie problematyczny może okazać się wspomniany dywanik, który niekoniecznie będzie pasował do każdego wnętrza.
Na bardzo podobny, aczkolwiek o wiele bardziej praktyczny pomysł wpadło nasze ulubione studio projektowe Duffy London. Shadow Chair to krzesło, które z pozoru także zaprzecza prawom grawitacji. Opiera się zaledwie na dwóch nogach, które znajdują się po tej samej stronie. Czy to magia?
Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej zdjęciom, zauważymy, że cień padający na podłogę to nic innego niż integralna część krzesła. Shadow Chair zawdzięcza stabilność szerokiej podstawie w formie cienia. Projekt londyńskiego studia dostępny jest w wielu wykończeniach. Shadow Chair posiada standardowe wymiary: jest wysokie na 85 cm i szerokie na 45 cm. Wersja podstawowa kosztuje 795 £.
Duffy London oraz Peter Bristol udowadniają, że w prosty sposób można stworzyć niebabalne projekty. Shadow Chair i Cut Chair z pewnością spodobają się fanom niesztampowych rozwiązań oraz żartownisiom, którzy lubią zaskakiwać swoich gości.
Data dodania: 12.04.2013