Zdawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach robótki ręczne odchodzą do lamusa. Dzięki Clarie-Anne O’Brien manualne zdolności posługiwania się drutami i wełną znów wracają do łask. I to w zaskakującej formie!
Historia mebli z wełny rozpoczęła się w Ladakah w Himalajach. „La” oznacza przełęcz, a „dakh” – wiele: Ladaakah to kraina wielu przełęczy. To dawne himalajskie królestwo położone jest wśród gór, nad rzeką Indus. Czarujące miejsce zamieszkiwane jest przez pracowitych i pogodnych Tybetańczyków. We współpracy z miejscowymi kobietami, artystka opracowała nowe rodzaje ściegów i dopracowała swoje umiejętności robienia na drutach.
Na początku z wełny koziorożców i owiec powstawały rękawiczki i skarpetki. Z dnia na dzień kobiety dopracowywały robótki, a w głowie Clarie-Anne O’Brien rodziła się wizja mebli ubranych w wełniane pokrowce. Dziś Tybetanki sprzedają swoje dzieła wzdłuż szlaków turystycznych, a projektantka podbija serca miłośników designu.
Claire-Anne O’Brien jest brytyjską projektantką tkanin. W swojej karierze zamiast projektować pościele i zasłony, postanowiła tworzyć „meble na drutach”. Była jedną z uczennic Royal College of Art w Londynie, gdzie specjalizowała się w robótkach ręcznych. Była także stypendystką Kay Cosserat oraz laureatką konkursu Worshipful Company of Framework Knitters za najlepszy wzór. Konkurs organizowany jest przez firmę, która na co dzień działa jako stowarzyszenie tkaczy oraz wspiera różne organizacje charytatywne.
Obecnie robienie na drutach staje się zajęciem coraz rzadziej praktykowanym.. Niewielu ludzi potrafi samemu zrobić sweter, szalik czy skarpetki. Claire-Anne O’Brien do stworzenia tak ogromnych ściegów potrzebowała naprawdę dużych drutów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jej dzieła zupełnie nie przypominają ubrań.
Mowa tu o „Knitted Stools”, czyli o stołkach z pokryciem zrobionym na drutach. Dzianiny wykonano z wełny owczej przy pomocy maszyn, jednak używano ich tylko w minimalnym stopniu. Każdy stołek jest niepowtarzalny. Wysokość, grubość nóżek, wzór dzianiny nie jest ściśle określony. Taboret swój ostateczny kształt zawdzięcza wyobraźni Claire-Anne O’Brien lub wyobraźni klienta – dlatego „Knitted Stools” dostępne są w wielu wzorach i kolorach.
Data dodania: 16.02.2011