Róża występuje na ziemi już od blisko 40 milionów lat. Przez wiele stuleci była symbolem piękna, miłości czy przyjaźni. Jednak dopiero teraz zdecydowano się na stworzenie pierwszego na świecie muzeum poświęconego tej roślinie.

Muzeum Róży powstało w Pekinie i zostało zaprojektowane przez biuro projektowe NEXT. Róża to roślina, która ma istotne miejsce w historii i kulturze Chin. To w tym kraju róże były otaczane szczególną pielęgnacją i opieką. Powstało tu również wiele nowych gatunków tej rośliny.

Nowoczesność i tradycja

Głównym wyzwaniem dla architektów było znalezienie spójności pomiędzy nowoczesną chińską tożsamością, a głęboko zakorzenioną kulturą związaną z kolczastym kwiatem.

Ogromna inwestycja

Muzeum powstało na powierzchni 17.000 m2. Obok budynku znajduje się również park, w którym ma się znaleźć blisko dwa tysiące gatunków kwiatów. Muzeum zostało zwieńczone perforowaną elewacją, wykonaną ze stali nierdzewnej o wymiarach 300 metrów.

Budynek tworzy cztery półotwarte dziedzińce. Półprzezroczyste ściany łączą się z otaczającą przestrzenią, a światło słoneczne sprawia, że padający cień nabiera kształtów róży.

Muzeum było również centralnym miejscem prelekcji podczas spotkania Światowego Stowarzyszenia Róży, które jednoczy członków z 39 krajów z całego świata.

Autor: Radosław Kaczmarek

Data dodania: 08.08.2016