Aranżując wnętrza, coraz częściej sięgamy po meble i dodatki, które mają nie tylko atrakcyjnie wyglądać, ale i nawiązywać do konkretnej epoki. Sprawdza się tutaj styl retro – pozwala na naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych, a tym samym na uzyskanie oryginalnego efektu.

Styl retro nawiązuje głównie do lat 50. oraz 60. i charakteryzuje się głównie obfitością barw i zaskakującymi połączeniami we wnętrzach. Meble i dodatki mają zaskakiwać fantazyjnością, jak i oryginalnością. W związku z tym nie dziwią tam abstrakcyjne obrazy, fikuśne fotele czy ekstrawaganckie lampy. Dlatego styl ten wciąż cieszy się nieprzerwaną popularnością w aranżacji wnętrz.

Meble w klimacie retro

Jednym z głównych elementów wyposażenia salonu w stylu retro jest sofa. To przede wszystkim wersalka o ponadczasowym kroju lub oryginalny narożnik udekorowany wielobarwnymi poduszkami. Nie ma tutaj ograniczeń co do kolorów czy wzorów tapicerki. Ważne natomiast, aby mebel znajdował się w centralnym miejscu pokoju i przykuwał uwagę, ale był też po prostu komfortowy.

Do sofy warto dopasować również designerskie fotele w klimacie PRL najlepiej w wyrazistych kolorach bądź nawet krzykliwych wzorach. Ponadto, dobrze skomponują się z nimi krzesła z poprzedniej epoki z kolorowym obiciem, czy też klasyczne drewniane patyczaki. Poza sofą, fotelami czy krzesłami doskonale prezentować się będzie również szafy i komody retro z dawnych lat.

Wnętrze w stylu reto - jak je urządzić?

Dodatki w stylu vintage

Wnętrza inspirowane latami 50. i 60. poza meblami wymagają też dodatków, które uzupełniają całość aranżacji. Istnieje tutaj duże pole do popisu – możesz postawić na barwne poduszki, zasłony, wzorzyste koce i dywany czy abstrakcyjne obrazy lub grafiki. Pamiętaj też o tym, jak ważne w aranżacji są lampy, a w tym przypadku nawet oryginalne żyrandole z pewnością zdadzą egzamin.

Wnętrze w stylu reto - jak je urządzić?

Wszystko to upstrzone wielością wzorów geometrycznych, nie tylko znajdujących się na dodatkach. Dobrze też sprawdzą się na przykład na jednej ścianie w pokoju w postaci tapety. Zamiast wzorów można postawić na śmiałe odcienie farb, bo w stylu retro im więcej szaleństwa, tym lepiej! Możemy stworzyć wnętrze, w którym styl retro będzie przeważał, ale i te inspirujące się nim w małym stopniu. Nawet jeden element – jak sofa czy fotel – może wystarczyć, aby pomieszczenie nabrało nuty klimatu poprzedniej epoki.

Data dodania: 28.04.2020