Wraz z jesienną melancholią nachodzą nas rewolucyjne pragnienia, aby zmienić coś z nami samymi lub z najbliższym nam otoczeniem. Permanentnie lub tymczasowo, to nie ma znaczenia. Co powiecie na całkowitą zmianę wnętrza i urządzenie mieszkania w stylu zakopiańskim?
Zakopan(i)e tradycji
Na myśl o stylu zakopiańskim z pewnością stają nam przed oczami drewniane chałupy ze spadzistymi dachami. I słusznie! Podhale, kolebka stylu zakopiańskiego, jest regionem słynącym z tego typu budowli. Styl ten powstał na początku XX wieku za sprawą Stanisława Witkiewicza, który w trosce o Polskę chciał stworzyć styl charakterystyczny dla swojej ojczyzny. Przejaw patriotyzmu tego wielkiego artysty jest obecny w architekturze do dziś. W jaki sposób przemycić elementy stylu zakopiańskiego do naszych wnętrz, bez konieczności budowania drewnianej chaty? W tym artykule znajdziecie kilka znaczących sugestii.
Styl zakopiański z pewnością będzie idealną alternatywą dla zmarzluchów, którzy wracając do domu po całodziennych zmaganiach chcą czuć się w swoich czterech kątach przytulnie, tradycyjnie i swojsko. To drewno właśnie, obok innych – koniecznie naturalnych – materiałów, musi być podstawowym materiałem, jaki będziemy używać do wystroju naszych wnętrz.
Poza tym, zestawiając elementy sztuczne z naturalnymi, łatwo popaść w kicz. Co ważne, nie trzeba wiele wysiłku, by wnętrze naszego mieszkania zyskało nowy wymiar – meble w naszych domach są najczęściej wykonane z drewna, wystarczy więc postarać się o kilka dodatków, aby uzyskać efekt zbliżony do stylu zakopiańskiego.
Swojsko-oniryczna sypialnia
Nasza sypialnia powinna być urządzona minimalistycznie – drewno bowiem „toleruje” tylko inne naturalne materiały w stonowanych kolorach w swoim towarzystwie. Wbrew pozorom sypialnia pozbawiana zbędnych gadżetów może uzyskać status przytulnej.
Z pewnością będzie tak, gdy zamiast trzeszczącego pod stopami śniegu poczujemy na swojej stopie subtelny, otulający kożuszek wełnianego białego dywanu rozłożonego na ciemnobrązowej, drewnianej podłodze w naszej sypialni.
Z kolei drewniane, ociosane na półokrągło łóżko w towarzystwie szafek nocnych będzie dobrze prezentować się wraz z drewnianą skrzynią, pełniącą podwójną funkcję – można w niej przechowywać zarówno pościel, jak i może służyć jako miejsce do siedzenia. Łóżko szczególnie dobrze prezentować się będzie, gdy położymy na nim ręcznie haftowaną narzutę w kremowych odcieniach. Elegancji dopełnią poduszki wyszyte tym samym wzorem, ale niekoniecznie w tych samych odcieniach. Styl zakopiański charakteryzuje się bowiem dowolnością nagromadzonych przedmiotów i form, ważne jednak, by wszystko było utrzymane w tradycyjnych i naturalnych kolorach.
Kuchenne rewolucje
Mawia się, że kuchnia wraz z jadalnią jest sercem każdego domu. Jeśli decydujemy się na urządzenie wnętrza w odpowiednim stylu, musimy mieć to na uwadze – najczęściej to kuchnia właśnie będzie stanowiła wizytówkę naszego mieszkania. Tym bardziej powinniśmy poświęcić szczególnie dużo czasu na dekorację tego pomieszczenia. Styl zakopiański przejawia się w użyciu zdecydowanych odcieni brązu i beżu, utrzymanych raczej w ciemnych odcieniach. Takie też powinny być dodatki dobrane do naszej wymarzonej kuchni. Jeśli zdecydujemy się na ciemne, naturalne meble i dodatki, powinniśmy postawić na jasne kolory ścian, aby ożywić i rozjaśnić wnętrze. W przeciwnym razie będziemy mogli mieć wrażenie, że kuchnia jest optycznie mniejsza. Tym samym dobrze byłoby, gdyby we wszystkich pomieszczeniach, a szczególnie tych niewielkich, były duże okna, które możemy udekorować ręcznie szytymi firanami. Szczególnie polecamy niewielkie zazdrostki, doskonale wpisujące się w tatrzańskie motywy.
W tradycyjnym, podhalańskim wnętrzu nie powinno zabraknąć także własnych, domowych przetworów – nie bójmy się zatem wyeksponować ich w naszej kuchni. Zaabsorbują one nowoprzybyłych gości, a gospodynie będą mogły pochwalić się umiejętnościami kulinarnymi i – co ważne – dbałością o ekologiczną dietę.
Drewno na salonach
Styl zakopiański charakteryzuje szczególna dbałość o detale – na ścianach nie powinno zabraknąć drewnianych, rzeźbionych rękodzieł i wszelkich innych przejawów sztuki. To właśnie dzięki nagromadzeniu różnych drewnianych bibelotów, uzyskamy efekt swojskości i tradycji.
Na stole, kredensie i innych szafkach nie powinno zabraknąć także haftowanych serwet i obrusów. Zdecydujmy się na meble w stonowanych kolorach. Donice zdobiące kwiaty powinny być wykonane z naturalnych materiałów, szczególnie ładnie prezentować się będą jesienią wrzosy w wiklinowych osłonkach, które możemy sprytnie zasuszyć, gdy zakwitną, spryskując je lakierem do włosów, aby utrzymały się jak najdłużej w niezmienionym stanie (będą wyglądać osobliwie w towarzystwie zasuszonych hortensji ściętych z przydomowych ogródków).
Góralsko, bo z werwą
Paradoksalnie, użycie naturalnych i surowych materiałów sprawi, że nie tylko będziemy czuli się swojsko w naszych czterech kątach, ale przede wszystkim – przytulnie. A przecież takim celem kieruje się każdy, kto zabiera się do wystroju jakiegokolwiek wnętrza. Nie zapominając o umiłowaniu tradycji, ekologii i naturalności, postawmy na dowolność form, kształtów i barw, dekorując nasze mieszkanie w stylu zakopiańskim.
Data dodania: 22.11.2012