Tradycja czy nowoczesność? A może jedno i drugie? Poniżej prezentujemy pomysły na urządzenie domu tak, by nadać Bożemu Narodzeniu niezapomnianą oprawę.

Wersja tradycyjna, czyli smaki i zapachy

Oryginalnym pomysłem będzie udekorowanie domu na wzór tradycyjny. Zamiast kupować gotowe ozdoby, warto poszukać informacji, jak kiedyś przygotowywano świąteczny wystrój. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, sugerujemy parę rozwiązań. Pamiętajmy, że wyznacznikiem tradycyjności są ściśle określone zapachy.

Choinka
Zrezygnujmy z lampek, „anielskich włosów” i łańcuchów. Bombki (niewielką liczbę) zawieśmy tylko wtedy, gdy są bardzo ozdobne lub należą do rodzinnych pamiątek. Przygotujmy własne ozdoby: na choince można powiesić orzechy laskowe, twarde jabłka niewielkich rozmiarów, cukrowe pałeczki oraz pierniki domowej roboty (jeśli dodamy więcej przypraw, niż sugeruje przepis, zapach będzie intensywniejszy), musimy dysponować jedynie ładną i mocną wstążką (najlepiej aksamitną). Jeżeli chcemy unowocześnić naszą choinkę, zamiast jabłek możemy użyć małych pomarańczy i mandarynek, uprzednio naszpikowawszy je goździkami. Ze względu na ryzyko pożaru odradzamy ozdabiane drzewka świeczkami. Jeżeli chcemy być ultratradycyjni, nie powinniśmy choinki stawiać na ziemi, a zawiesić ją u sufitu. Oczywiście drzewko nie może być sztuczne.

Źródło: DukaDUKA – Wieniec Serce ze SłomyŹródło: DukaDUKA – Metalowa gwiazda Annika

Światło
Popularnym zwyczajem jest przygotowywanie (bądź nabywanie) wieńca adwentowego z charakterystycznymi czterema świecami, z których każdą zapala się w kolejną z czterech niedziel Adwentu. Warto wybrać (bądź przygotować) taki wieniec, by świece dało się wymieniać – tak by w samą Wigilię móc postawić go na stole z czterema płonącymi, nowymi świecami. Generalnie odradzamy świeczki zapachowe (chyba, że są naprawdę wysokiej jakości), które tłumią „naturalne” świąteczne zapachy: jedliny, pierników, przypraw i owoców.

Inne ozdoby
Ponownie przydadzą nam się materiały jadalne. Z piernika możemy zbudować szopkę (wymaga to precyzji, ale są dostępne w Polsce gotowe formy wykrawcze, np. Delizia firmy Tescoma, ok. 34 zł). Oryginalną ozdobą będą orzechy laskowe w łupinach, pomalowane np. na złoto (najlepiej farbą w sprayu). Jeżeli dysponujemy ładnymi, dużymi słojami, możemy napełnić je upieczonymi orzechami laskowymi i migdałami (bez łupin), jak również gotowymi wyrobami z cukru. Stroiki świąteczne możemy zrobić z gałązek jodły lub ostrokrzewu, choć ten ostatni nie jest rośliną wpisaną w polską tradycję wigilijną.

Źródło: DukaDUKA – Bombki AndresŹródło: IKEAIKEA – Naklejka SLATTHULT

Wersja nowoczesna, czyli szał zakupów

Jeżeli nie mamy ochoty na majsterkowanie, bądź też wolimy ozdoby z trwalszych materiałów niż piernik, nie musimy poprzestawać na ozdobach z supermarketów. Wiodące marki w dziedzinie designu przygotowały propozycje, które spodobają się nawet tym, których razi wszechobecny bożonarodzeniowy kicz.

Ozdoby choinkowe
W sieci Duka znajdziemy zabawne bombki w kształcie Mikołajów (komplet 6 sztuk: 19,90 zł), a także białą, ażurową gwiazdę na czubek choinki (ANNIKA, 49,90 zł). Podobnie w tonacji bieli i w brokacie utrzymana jest kolekcja ozdób choinkowych GLAMOUR w tegorocznej ofercie świątecznej AlmiDecor (ceny od 16,90 zł za szt.). W ofercie tej sieci znajdziemy również ozdoby nawiązujące do wyrobów tradycyjnych, np. zawieszkę z poliestru przypominającą kształtem gwiazdkę z piernika (kolekcja CARAMEL, 19,90 zł).

Źródło: AlmiDecorAlmiDecor – Kolekcja VelvetŹródło: AlmiDecorAlmiDecor – Kolekcja Glamour

Światło
Wybór świec i świeczników jest bogaty. Możemy zdecydować się na świeczniki klasyczne, wykonane z metalu (model z kolekcji ISLA, AlmiDecor, 99 zł). Metalowo-szklane, a więc nowoczesne świeczniki oferuje Duka (model ANNIKA, 2 rozmiary w cenie 19.90 i 29.90 zł). Jak zwykle, bogatą ofertą świec i świeczników dysponuje także Ikea. Zwolennikom minimalizmu spodobają się na pewno ascetyczne, białe świece zatopione w czarnych naczyniach (modele z kolekcji BIGARRÅ, od 4,99 do 14,99 zł). Sieć oferuje także bogaty wybór świeczników ze szkła oraz lampionów w intensywnym, świątecznym kolorze czerwonym (różne modele).

Inne dekoracje
Wybór ozdób jest oczywiście ogromny, dlatego poszukaliśmy w sklepach czegoś z pomysłem. Urzekła nas zwłaszcza oferowana w sieci Duka dwóch podwójna miseczka, która oglądana z góry przypomina wiewiórkę (SAGAFORM, 39,90 zł). Ikea ma w ofercie woreczki z suszem zapachowym (DOFTA, 5,99 zł), które same w sobie mogą stanowić ozdobę. Do pokoju dziecięcego nadawać się mogą naklejki dekoracyjne w kształcie choinek (SLÄTTHULT, 19,99 zł). Natomiast w sklepach AlmiDecor naszą uwagę zwróciły ceramiczne, monochromatyczne figurki w kształcie sikorek i wróbli (kolekcja TIFFANY, 29,90 zł).

Data dodania: 13.12.2010