Kryzys wolnej przestrzeni to problem, z którym większość z nas musi zmagać się przez całe życie. Dlatego popyt na meble oszczędzające miejsce ma nieustannie tendencję wzrostową. Mając to na uwadze, dwie szwedzkie projektantki połączyły siły i stworzyły Grand Central – stolik na miarę naszych przyciasnych mieszkań.

Sanna Lindström i Sigrid Strömgren to dwie projektantki-freelancerki, których projekty charakteryzuje duża funkcjonalność. Projekty Lindström – jak sama o nich pisze – cechuje kompleks prostoty, ponadczasowość i koncentracja na użytkowniku, który może zmieniać ich formy i funkcje.

Zaprojektowany przez Szwedki stolik Grand Central jest idealnym przykładem preferowanego przez nie designu.

Jest to bardzo innowacyjny stolik, który można składać i rozkładać niczym kwiat wykonany techniką origami – w ciągu kilku chwil z malutkiego stoliczka może stać się pełnowymiarowym okrągłym stołem.

Rozkładanie stolika Grand Central

Wyobraźcie sobie niezbyt przestronne mieszkanie i kilku przyjaciół, których chcielibyście zaprosić na obiad. Przed ich przyjściem rozkładacie Grand Central i przy jego okrągłym blacie spędzacie miłe popołudnie jedząc i popijając kawę. Gdy goście wyjdą w prosty sposób składacie Grand Central do rozmiarów podręcznego stolika narożnego. Jeśli nie chcecie go używać, możecie go także całkowicie złożyć i schować. Jak to możliwe?

Grand Central składa się z dwudziestu dwóch części, które dzięki zaawansowanej konstrukcji składają się w dość widowiskowy sposób. Inspiracją młodych projektantek przy tworzeniu tego stolika była składana mapa Nowego Yorku.

Grand Central po złożeniu……zmieści się w każdym kącie

Stolik został wykonany z lakierowanej sklejki i MDF-u. Jego wysokość (w zależności od tego czy jest złożony czy rozłożony) wynosi 54 lub 46 centymetrów, a jego średnica (po rozłożeniu) wynosi 79 centymetrów.

Rozłożony Grand Central

Grand Central został zaprezentowany na wystawie „ung 8” (będącej częścią sztokholmskich targów meblarskich 2011), na której swoje prace eksponuje dwudziestu dwóch młodych szwedzkich projektantów.

Data dodania: 10.02.2011