Chętnie łączysz style? Dekorując wnętrze wybierasz rzeczy, które pozornie do siebie nie pasują, razem tworzą jednak idealnie skomponowaną całość? Znajdujesz nowe zastosowanie dla wielu przedmiotów? Jeśli tak, to masz styl – styl eklektyczny!

Styl eklektyczny można określić jako wybór tego, co wydaje się być najlepsze z wielu różnych stylów, a zestawione w jednym pokoju, kuchni czy łazience doskonale współgra ze sobą. Nie sprawia to jednak, że jest on łatwy do stworzenia i replikowania. Nie wystarczy wybrać mebli i dodatków, gdyż nawet jeśli oddzielnie przykuły naszą uwagę, w jednym pomieszczeniu mogą nie wyglądać atrakcyjnie.

Eklektyczny wystrój definiuje się poprzez kontrasty i różnorodność. Już na etapie tworzenia projektu należy zachować umiar, dzięki temu pomieszczenia, pomimo mebli i dekoracji z różnych okresów i źródeł, będą pełne harmonii. Nie bójmy się jednak ryzyka. Mieszanie stylów pozwala stworzyć świetnie wyglądające, pełne smaku i niezwykle indywidualne wnętrze.

 

Źródło: makehome.pl

Pomyślmy o stylu eklektycznym jak o pożyczaniu z różnych stylów i tworzenia spójnego wnętrza poprzez kolor, teksturę i kształt – ostrożnie zbierajmy ciekawe elementy, które razem stworzą unikalną przestrzeń. Zastosowanie kilku kluczowych zasad pozwoli cieszyć się oryginalnym wnętrzem.

Piękne przedmioty potrzebują tła, najlepiej takiego w neutralnych i delikatnych kolorach. Wzory, kształty, faktury i kolory muszą bezwzględnie do siebie pasować, tylko w ten sposób uda się uniknąć bałaganu. Dobrze, gdy całość łączy wspólny wątek. Najczęściej jest to kolor.

W pomieszczeniach eklektycznych doskonale sprawdzają się dodatki w intensywnych odcieniach czerwieni, fioletu i czerni. Zdobne wielobarwne tapety czy aksamitne zasłony sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne.

Śmiało mieszając style pamiętajmy, że wszystkie przedmioty muszą mieć swoje miejsce. Stare, nadgryzione zębem czasu meble świetnie komponują się z nowymi. Prosta linia nowoczesnych mebli ciekawie prezentuje się z bogato zdobionymi starszymi elementami wyposażenia. Plastik współgra z drewnem. Charakteru eklektycznemu wnętrzu dodają ręcznie robione przedmioty oraz bibeloty o wartości sentymentalnej, a także designerskie skórzane gadżety.

Źródło: lava360.com

Data dodania: 15.01.2014