Z tarasu można korzystać od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, czyli przez większą część roku. Jest to zatem korzystna inwestycja zachęcająca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Źródło: stone-garden.pl

Odpoczynek na świeżym powietrzu przy kawie czy grillu, w gronie przyjaciół, to rozrywka nie tylko dla posiadaczy ogromnego ogrodu. To wszystko można bowiem robić na tarasie – dowiedz się jak urządzić taras, by było to idealne miejsce do spędzania letnich wieczorów.

Źródło: bruk-bet.pl

Nieregularna faktura i niepowtarzalne wzory: najpopularniejsze rodzaje nawierzchni tarasowych

Kostki o pozornie nieregularnych kształtach

Choć wyglądają jakby miały nieregularne kształty, tak naprawdę są identyczne, dzięki czemu z łatwością można je ułożyć na tarasie czy ogrodowych alejkach, tworząc oryginalną, a zarazem spójną kompozycję.

Źródło: polbruk.pl

Wzór dopasowany

Przykładem kostek umożliwiających komponowanie wzorów i dobór kształtów według własnych preferencji są nowe kostki Quadro z linii Libet Decco. Cały system składa się z ośmiu prostokątnych kostek różnej wielkości w naturalnych odcieniach: bianco carrara, granito, nero. Taki zestaw pozwala na skomponowanie nawierzchni najlepiej dopasowanej do charakteru elewacji.

Źródło: Libet

Wielkoformatowe płytki tarasowe

Takie płyty są łatwiejsze do montażu, pozwalają także na uzyskanie równej, luksusowo wyglądającej nawierzchni. Tworzą przy tym bardzo stabilne podłoże, na którym meble ogrodowe znajdą pewne oparcie.

Źródło: bruk-bet.plŹródło: bruk-bet.pl

Płytki gresowe

Gras nieszkliwiony o matowej powierzchni cechuje się dobrymi parametrami użytkowymi i łatwością pielęgnacji. Wszystko dzięki temu, że jest bardzo odporny na wodę i środki chemiczne. Najczęściej wykorzystywany jest właśnie na balkony, tarasy i schody.

Źródło: impero.com

Naturalnie piękne drewno

Trudne warunki panujące na tarasie najlepiej zniesie drewno o bardzo wysokiej trwałości: twarde i odporne na grzyby.

Bezkonkurencyjne są pod tym względem niektóre gatunki egzotyczne: bangkirai, teak, cumaru, ipe (lapacho), tatajuba i massaranduba.

Dzięki dużej twardości są odporne na ścieranie. Nawet bez impregnacji nie są tak podatne na niszczenie, jak rodzime gatunki. Pod wpływem czynników atmosferycznych drewno zmienia swoje ubarwienie, co dodatkowo wzbogaca jego walory estetyczne.

Spośród krajowych gatunków na zewnątrz najlepiej sprawdzi się drewno modrzewia i dębu. Decydując się na nie, należy pamiętać, że konieczne będzie zabezpieczenie ich olejem. Drewno krajowych gatunków iglastych jest z reguły znacznie mniej trwałe niż liściastych, nawet to zaimpregnowane ciśnieniowo. Właśnie dlatego lepiej zrezygnować z wykańczania nim tarasów, które nie są zadaszone.

Więcej na temat drewnianej podłogi na tarasie znajdziesz w artykule: Drewno czy kompozyt – tarasowe dylematy

Źródło: bruk-bet.pl

Do budowy tarasu najlepiej wykorzystać deski ryflowane, czyli z podłużnymi rowkami. Dzięki nim nie będą śliskie nawet po deszczu

Aranżacje tarasowe

Taras powinien nie tylko pięknie wyglądać, ale także służyć jego bywalcom. Bez względu na to czy jesteś minimalistą czy osobą z szerokimi perspektywami na wystrój tarasu – potrzebujesz miejsca na odpoczynek.

Elementy takie jak meble, ozdoby, kącik grillowy… idealnie wpasują się w przestrzeń tarasu.

Źródło: mebleogrodowe.pl

Wygodne, a przy tym designerskie meble dodadzą uroku piknikom czy imprezom na łonie natury. Takie miejsce to zdecydowany atut dla domu.

Źródło: dombal.com.pl

Bardzo modne w tym sezonie są eleganckie, ale i niezwykle wygodne meble polyrattanowe. Usiądziesz z wrażenia…

Źródło: same-meble.eu

W świetle najnowszych trendów

Nowoczesne wzornictwo mebli podkreśli odpowiednio dobrane oświetlenie. Lampy ogrodowe o wyjątkowych, futurystycznych kształtach nadają się do tego idealnie.

Źródło: Leroy Merlin

O rzeczach małej i wielkiej wagi najlepiej rozmawiać przy stole. Niekoniecznie okrągłym, ale dużym.

Źródło: okej.com

Piękno tkwi w szczegółach. Jedna mała rzecz potrafi sprawić, że przestrzeń nabiera magii. Dlatego warto także pomyśleć o roślinach osadzonych w donicach o soczystych barwach: pachnącej trawy, orzeźwiającej limonki lub delikatnego błękitu.

Źródło: dombal.com.plŹródło: mebleogrodowe.pl

Data dodania: 29.04.2011