Alicja Wyszogrodzka, wybitna polska projektantka tkanin, uważa, że tkanina ma potencjał budowania przestrzeni poprzez kolor i walor. Przekonaj się w jaki sposób ten element może rzutować na całokształt wystroju wnętrza.

To lata 60. i 70. najbardziej rozpowszechniły ten rodzaj budowania przestrzeni, na szczęście moda powraca i wnętrza inspirowane tymi czasami powracają do łask, a dzięki temu tkanina również przeżywa swój renesans.

Choć rzadko można pozwolić sobie na tkaninę, której faktura i deseń zostaną zaprojektowane pod konkretne wnętrze to nie należy zapominać o tym, że nawet pozornie najzwyklejsza tkanina to świetny zamiennik dla nudnych firanek.

Zasłona może stać się elementem, który zbuduje przestrzeń wokół nas. Poza tym podkreślenie źródła światła, jakim są okna, jest niebywale cennym zabiegiem wnętrzarskim. Okno może stać się dzięki temu swoistą ramą, która otworzy przestrzeń, a nasze wnętrze będzie optycznie powiększone. Bardzo ważne w tym przypadku jest odpowiednie spięcie zasłony, tak by nie zwisała bezużytecznie. Zaakcentowanie okien za pomocą zasłon pozwoli również na bardziej świadome kontrolowanie ilości światła wpadającego do wnętrza.

 

 

 

Tkanina we wnętrzu wraca do łask

Źródło: Make Home

Jak twierdzi Alicja Wyszogrodzka:

Obecnie można zaobserwować powrót do łask wykładzin, kiedyś kojarzonych z tanim nieeleganckim sposobem na przykrycie brzydkiej podłogi. Dziś to świetne rozwiązanie dla sypialni, wykładzina dobrze potrafi oddzielić strefę codzienną od tzw. strefy prywatnej, do której mają wstęp tylko domownicy, jest przy tym tania i stosunkowo neutralna dla wnętrza (o ile nie wybierzemy wielokolorowego wzoru).

Nie bójmy się narzut, to idealny (choć niełatwy) sposób na ożywienie starych mebli lub ochronę przed zabrudzeniem. Narzuta nie musi być przypadkowym elementem wnętrza. Za duża może stylowo opadać na podłogę i paradoksalnie przyciężki mebel nabierze lekkości. Należy raczej unikać pstrokatych wzorów oraz postawić na fakturę i odpowiedni kolor tak, by nie wyglądała jak przypadkowy element, ale jako integralna części wnętrza. Można ją zatem zestawić kolorystycznie z zasłonami lub podłogą.

Poduszka to kolejny element, który swoją fakturą i kształtem może być zarówno pojedynczym dodatkiem, jak i występującym w zestawie, dzięki czemu stanie się sporym elementem modelującym przestrzeń. Przykładem poduszek, które mają duży wpływ na całokształt wystroju jest studio projektowe fivetimesone, które specjalizuje się w produkowaniu puff i poduszek inspirowanych naturą. Rewelacyjne kamienne siedziska stanowia zarówno element dekoracyjny, miejsce chwilowego odpoczynku i pole zabaw dla dzieci. Wykonane z 100% wełny według własnej metody filcowania poduszki gdańskiej firmy sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu i nadadzą mu wyjątkowy charakter. Więcej na temat tych nietypowych poduszek znajdziesz w artykule pt. Zdrzemnij się na kamieniu!

Pamiętajmy, że tkanina modeluje przestrzeń tak samo jak mebel czy obraz, a jej największą zaleta pozostaje wciąż fakt, że można ją dowolnie drapować i rozciągać, jej lekkość pozwala na przenoszenie i szybką zmianie aranżacji. Tkanina w różnej postaci jest wciąż trendy.

Data dodania: 10.05.2011