Styl graficzny w architekturze wnętrz jest propozycją świeżą i stosunkowo minimalistyczną. Ma niezwykle dynamiczny i wyrazisty charakter, z pewnością nie jest więc adresowany do osób o łagodnym charakterze, ceniących we wnętrzu dekoracyjny umiar.

Jest to styl, który najlepiej sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych. Charakteryzuje się duża paletą barw i wzorów, nie należy zatem do najłagodniejszych i najspokojniejszych.

Wzory

Wzory są bez wątpienia najbardziej rzucającym się w oczy elementem tego stylu. Eksponowane na różnych detalach, a przede wszystkim na tkaninach. Jednobarwne, duże i płaskie, bez półcieni próbujących nadawać trzeci wymiar. Wyglądają tak, jakby namalowano je za pomocą szablonu farbą w spray’u. Są to schematycznie przedstawione motywy roślinne, przeważnie kwiatowe, które łączy się z elementami geometrycznymi – paskami, kołami czy falami. Dodatkowej mocy dodają im zestawienia barw.

Barwy

Dominują odcienie czerni i ciemnej szarości na białym tle. Łączyć ze sobą można jednak całą gamę kolorów.

Meble

W takich samych kolorach powinny też być utrzymane meble i pozostałe elementy wystroju wnętrza. Niekoniecznie muszą pochodzić z jednej epoki. Obok nowoczesnej kanciastej kanapy dobrze będzie wyglądać okrągły stolik i krzesło o obłych kształtach inspirowane wzornictwem z lat 50 i 60, a nawet z bardziej odległych epok. wyposażenie wnętrz w tym stylu przyciąga uwagę swoją krzykliwością i dynamiką.

Kanapę czy sofę wykonaną np. z klasycznej skóry powinny ubogacać barwne narzuty lub poduszki o różnych kształtach i wzorach. Dozwolone jest łączenie materiałów pasiastych z kwiecistymi.

Meblom można nadać wyrazu poprzez naklejki imitujące różnego rodzaju motywy – od graficznych przez roślinne, aż do przedstawiających znane postaci np. bohaterów bajek czy kultowych filmów.

Dodatki

Każdy element wystroju wnętrza w stylu graficznym to charakterystycznie zaakcentowane „dzieło sztuki”. Różnobarwne duże obrazy z abstrakcyjnymi wzorami, kolorowe dywany, fototapety lub minimalistyczne ozdobne naklejki. Całość otulona wzorzystymi zasłonami i mnóstwem dodatków rzucających się w oczy np. kwiecistych poduszek. Pokój urządzony w ten sposób będzie dość krzykliwy, jednak dzięki miękkim i zaokrąglonym kształtom możemy dodać mu nieco przytulności.

Materiały

Każdy z użytych materiałów może być z zupełnie innej bajki. Znajdować się tu mogą zarówno naturalne drewno, jak i tworzywa sztuczne, metal czy szkło. Ten specyficzny eklektyzm nie będzie nas raził, jeśli elementem spójnym będzie kolorystyka – kontrastowa, a więc również przykuwająca uwagę.

W dziecięcej sypialni

Już od drzwi wejściowych wita nas spojrzenie bajkowych postaci z plakatu: duże naklejki imitujące obraz na ścianie to efektowna dekoracja całego pokoju. Jaskrawe kolory i pluszowe dodatki to elementy, które dzieci lubią najbardziej.

Można jednak urządzić dziecięcą sypialnię w nieco spokojniejszej odmianie stylu graficznego. Jedna dominująca dekoracja, wyważone połączenie dwóch lub trzech barw oraz jednolita podłoga sprawiają, że pomieszczenie sprawia wrażenie spójnej całości. Dzięki temu wnętrze wygląda na przestronniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Data dodania: 23.03.2011