Rok 2012 nieubłaganie zmierza ku końcowi, nadszedł zatem czas na pierwsze podsumowania. Tym razem skupimy się na najpopularniejszym rodzaju pokryć podłogowych – panelach laminowanych. Jakie rozwiązania producenci zaproponowali nam w tym roku?

Podczas gdy na forum od dobrych kilkudziesięciu miesięcy toczy się zażarta dyskusja na temat wyboru paneli laminowanych, producenci tychże co roku starają się zaskoczyć klientów nowymi rozwiązaniami, dekorami i pomysłami na urozmaicenie wnętrza. Zobaczmy, jakie nowości pojawiły się na rynku w 2012 roku.

Im bliżej drewna, tym lepiej (?)

Wielu producentów paneli od lat stara się by ich produkty jak najlepiej imitowały drewno, a przy tym zachowały tak cenioną przez użytkowników łatwość do utrzymania w czystości i wytrzymałość.

Na początku drugiego kwartału zadebiutowały dwie kolekcje marki Balterio ze strukturą 3D – Infiniti oraz Xperience Plus. Struktura 3D oznacza trzy rodzaje wyczuwalnych struktur na jednej desce, trzy różne głębokość tych powierzchni oraz trzy rodzaje połysku – od matowego, po satynę i jedwab.

Na naturalnej kolorystyce oraz synchronicznej strukturze 3D skoncentrowała się także firma Krono Original – w kolekcji Parquet Design wprowadzono w 2012 nowe dekory imitujące drewno orzecha w czterech wybarwieniach. Zastosowana struktura podkreśla rysunek drewna, a zwiększony wymiar paneli (1380 x 157 x 8 mm) oraz czterostronna V-fuga jeszcze bardziej poprawiają efekt. Wszystkie panele z tej kolekcji mają klasę ścieralności AC4.

Na podkreślone struktury postawił także Tarkett – w kolekcji Revelation 832 pojawiły się opatentowane wytłoczenia, które podkreślają naturalne wzory dębu i połyskują w świetle.

Naturalne dekory w eleganckiej odsłonie mogliśmy w tym roku spotkać w kolekcji Lexington marki Torlys. Firma postawiła na właściwości użytkowe paneli oraz najnowsze trendy kolorystyczne (ciemne, intensywne barwy – czekolada, kawa, orzech). Panele z tej kolekcji mają klasę ścieralności AC4, możne je stosować także w kuchni i korytarzu.

Naturalne odcienie królowały także w tegorocznych dekorach podłóg marki Kronopol. W kolekcji Helio znalazło się siedem odcieni dębów, które ze względu na swoje wykończenie jeszcze dokładniej imitują drewno. Autentyczność podkreślają także v-fugi. Podobnie w kolekcji Luna, inspirowanej włoskimi aranżacjami, dominują naturalne kolory dębu.

Z myślą o najmłodszych

W ofercie Tarketta w 2012 roku pojawiły się także nowe ciekawe wzory podłóg dla młodych ludzi, którzy chcieliby stworzyć w swoich pokojach własną atmosferę. Dekory z kolekcji Playstyle 832 są kolorowe i oryginalne, a przy tym panele są bardzo wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości.

Panele jak podłogi postarzane

Zainteresowanie postarzanym drewnem nie umknęło uwadze producentów paneli – w tym roku postawił na nie Quick-Step w kolekcjach Eligna i Perspective Wide. Znajdziemy w nich dekory o ciepłym wybarwieniu z ciekawymi elementami, takimi jak duże sęki i pęknięcia, ślady cięcia piłą czy biała patyna.

Panele jak kamień

Panele imitujące szlachetny i unikatowy materiał, jakim jest kamień – to kolejny trend, który dało się zauważyć w nowościach proponowanych przez producentów paneli w 2012 roku. Takie rozwiązanie zaproponowała m.in. marka Krono Original, wypuszczając na rynek kolekcję Stone Design. Panele charakteryzują się nietypowym dekorem oraz strukturą, które nadają im wygląd kamienia. Wymiary paneli z kolekcji Stone Design to 1285 x 327 x 8 mm. Mają czterostronną fugę w kształcie litery U i nadają się do pomieszczeń mieszkalnych od dużym natężeniu ruchu. Można je także stosować na ogrzewanie podłogowe.

Różnorodność w cenie

W 2012 roku sprawdzoną i cenioną kolekcję Floorline odświeżyła firma EGGER. Gama kolorystyczna została wzbogacona o nowe odcienie, których wybór był uzależniony od preferencji klientów oraz opinii projektantów.

Część promocyjna

Data dodania: 04.12.2012