Drewniana podłoga, choć mająca nam służyć długie lata, nie musi przez cały ten czas wyglądać tak samo. Praktycznie każda renowacja podłogi jest bowiem świetną okazją do zmiany sposobu wykończenia podłogi, a także jej kolorystyki!

Z uwagi na fakt, że podłoga drewniana jest materiałem naturalnym, jest wrażliwa na zmiany klimatu w pomieszczeniu, promieniowanie UV, a nieostrożnie ją użytkując można także ją porysować czy nawet poważniej miejscowo uszkodzić. Na szczęście drewno ma tę zaletę, że można je poddać renowacji, która w efekcie pozwala nam na nowo cieszyć się naturalnym pięknem podłogi. Zaleca się by odświeżenie podłogi wykonywać co kilka lat. Renowacja to także świetna okazja do zmiany aranżacji wnętrza – w tym koloru czy rodzaju wykończenia podłogi.

Renowacja podłogi drewnianej

To zdecydowanie zadanie dla profesjonalistów – aby ją precyzyjnie wykonać potrzebny jest nie tylko odpowiedni sprzęt czy materiały, ale także sporo doświadczenia i wiedzy o drewnie.

Odnawianie podłogi rozpoczyna się dokładnym szlifowaniem podłogi, aby pozbyć się starej warstwy wykańczającej oraz usunąć wszystkie zniszczenia i zabrudzenia. Do tego celu używa się specjalistycznych szlifierek wyposażonych w pady ścierające o odpowiedniej granulacji. Po szlifowaniu podłogę się poleruje.

Podczas szlifowania podłogi lekko zniszczonej usuwana jest około milimetrowa warstwa drewna. Z uwagi na ten fakt, liczba szlifowań podłogi drewnianej jest ograniczona – większa w przypadku podłogi litej, mniejsza w przypadku warstwówek.

Zmiana koloru przy okazji renowacji – najpopularniejsze metody

Tradycyjnym, znanym od dawna sposobem zmiany kolorystki drewna jest bejcowanie. Nowoczesne bejce mają przedłużony czas schnięcia, dzięki czemu możemy osiągnąć jednolite wybarwienie całej podłogi i uniknąć smug. Koniecznie musimy także używać bejc przeznaczonych na podłogi – te służące do malowania mebli nie sprawdzą się w przypadku tak dużej powierzchni. Zabieg ten wymaga jednak sporego doświadczenia. Nie warto podejmować się go samodzielnie, bo efekt jaki uzyskamy może być zgoła odmienny od naszych oczekiwań.

Innym sposobem na zmianę kolor jest użycie kolorowego oleju, lakieru czy oleju-wosku. Produkty najwyższej generacji oferowane przez producentów chemii do podłóg drewnianych, występują w różnych odcieniach – umożliwiających zarówno wybielenie, jak i przyciemnienie podłogi.

Jak widać, renowacja podłogi nie tylko odświeża jej wygląd, przywraca pierwotną świetność, ale także pozwala zmienić charakter wnętrza – czy ktoś jeszcze sądzi, że podłoga drewniana może się znudzić?

Data dodania: 14.06.2013