Lodówka to element kuchni, który jest obowiązkowy. Pozwala na przechowywanie żywności, która wymaga zimna. Jej wybór nie jest najłatwiejszy, na rynku jest wiele modeli, które różnią się pojemnością, budową czy wyposażeniem. Z artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.  

Lodówki wolnostojące – dlaczego są potrzebne?

W dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie kuchni bez lodówki, gdzie możemy przechowywać produkty spożywcze. Lodówki dają wiele plusów, przede wszystkim są to dłużej świeże produkty. Zamrażarka to z reguły też podstawowy element tego urządzenia. Zamrażarki pozwalają na dłużej zachować świeżość mięsa, nabiału. W zamrażarce można również zamrozić gotowe dania, owoce, warzywa, mięsa czy ryby. Szybkie chłodzenie to wyjątkowo potrzebna funkcja.

W sklepie dostępne są lodówki małe, duże, wolnostojące czy do zabudowy. Pojemność lodówki ma wpływ na stopień energooszczędności. Co ciekawe położenie zamrażarki i lodówki przekłada się na stopień energooszczędności. Zużycie energii będzie większe obok źródeł ciepła. Koło kaloryfera czy kuchenki zużycie prądu może być wyższe. Jeśli zależy nam na niższych rachunkach warto postawić ją dalej od takich przedmiotów.

Lodówka – na co zwrócić uwagę podczas zakupu? 

Urządzenie, które chłodzi i mrozi, jest potocznie nazywane lodówką. Dlatego kolejne produkty, które mają funkcje chłodzenia, nazywa się także lodówkami. Rodzaje lodówek, jakie można wymienić to między innymi: chłodziarka, chłodziarko-zamrażarka, zamrażarka skrzyniowa, lodówka turystyczna.

Kupując lodówkę, warto jest zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Lodówka o dużej pojemności idealnie sprawdzi się w przypadku dużej rodziny. Jednak na pojemność należy patrzeć z przymrużeniem oka. Zakłada się, że na jedną osobę potrzeba 120l pojemności, a na kolejną dodatkowe 30l. Im większa rodzina, tym większa pojemność będzie potrzebna.

Wielkość tego urządzenia także warto dobierać w zależności od własnych potrzeb. Powinna nam starczyć do przechowywania owoców, warzyw czy mięsa. Warto też zwrócić uwagę na możliwość otwierania drzwi lodówki. Nie powinno być sytuacji, że ta czynność będzie blokowana przez inne meble. Klasa energetyczna także należy do ważniejszych kryteriów. Zużycie energii nie powinno być bardzo wysokie.

Czas utrzymania temperatury przy braku zasilania nie powinien być zbyt krótki. Dzięki temu żywność nie będzie się psuła. Nowe modele potrafią utrzymać temperaturę nawet przez kilkanaście godzin. Nowoczesna lodówka może mieć nawet możliwość na sterowanie smartfonem. Różne modele lodówek dostępne są na https://www.sferis.pl/lodowki-3323.

Dwudrzwiowa lodówka czy jednodrzwiowa?

Lodówki side by side, czyli dwudrzwiowe posiadają dwoje drzwi i dwa różne systemy chłodzące. W jednej z tych części jest chłodziarka, natomiast w drugiej zamrażarka. Wielkość obu części różni się między sobą w różnych modelach, więc pozwala na wybór najlepszego modelu dla siebie. Tego typu chłodziarki zapewniają optymalizację temperatury i wilgotność. Tego typu urządzenia będą idealne do przechowywania żywności. Żywność będzie świeża, a jedzenie smaczne. Lodówka side to większa przejrzystość, dzięki czemu dobrze przyjmie się nawet w dużej rodzinie. Dodatkowe funkcje lodówki dają większe możliwości.

Lodówki jednodrzwiowe  również sprawdzą się i mogą posiadać funkcje dodatkowe. Jednak to lodówka dwudrzwiowa pomieści więcej żywności i sprawdzi się w każdej kuchni. Taka lodówka z pewnością będzie mieć więcej gadżetów. Ostateczny wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb, od tego jak często robimy zakupy i jak duża jest nasza rodzina.

Data dodania: 08.03.2023