W ogrodach wykorzystuje się rozmaite typy wyposażenia. Każdy z nich odznacza się specyficznymi cechami i zjednuje sobie zwolenników. Jedni stawiają na konstrukcje z naturalnych surowców. Inni decydują się na rozwiązania z tworzyw sztucznych, które potrafią niejednokrotnie imitować naturalne materiały.

Do szczególnie lubianych zaliczają się meble technorattanowe i z efektem rattanu. Na które z nich warto postawić i czym się różnią oba typy wyposażenia? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.

Meble ogrodowe z tworzyw sztucznych – trwałość i solidność

Meble z tworzyw sztucznych cieszą się wielką sympatią użytkowników. Można znaleźć konstrukcje do ogrodów, ale też elementy wyposażenia do wnętrz, jak te dostępne na stronie iHome24.pl.

Produkty technorattanowe i polipropylenowe to prawdziwe klasyki i gwiazdy w swojej kategorii. Nawiązują do produktów z naturalnego surowca, to znaczy rattanu. Meble wyplatane z gałązek tej egzotycznej palmy pnącej wyróżniają się ciekawym wzornictwem, lubianym przez użytkowników, którzy wykorzystują je w ogrodach klasycznych, ale też nowoczesnych i minimalistycznych.

Niestety takie konstrukcje z naturalnego surowca mają zasadniczą wadę – nie są odporne na niszczycielskie działanie czynników atmosferycznych, w tym wody, promieniowania UV i zmian temperatury. Dodatkowo wymagają regularnych zabiegów konserwatorskich, by mogły cieszyć oko i zapewniać komfort użytkowania przez długi czas.

Producenci mebli ogrodowych znaleźli jednak rozwiązanie tej sytuacji, tworząc funkcjonalne meble technorattanowe i polipropylenowe, o podwyższonej odporności i trwałości.

Technorattan – plecionka z tworzywa sztucznego

Pierwszym wspomnianym typem wyposażenia do ogrodów są meble z technorattanu. Wykonuje się je ze wzmocnionych włókien poliuretanowych, z których wyplata się stoliki, krzesła, fotele i sofy na specjalnych metalowych stelażach.

Zasada wytwarzania mebli jest zbliżona do tych z naturalnego rattanu, a plecionka niemal do złudzenia przypomina naturalne witki, zaplatane w dekoracyjne wzory.

Czym odznaczają się meble z technorattanu? Przede wszystkim są znacznie odporniejsze na warunki pogodowe oraz uszkodzenia mechaniczne niż produkty z naturalnego rattanu. Dodatkowo tworzywo pozwala na zabarwienie mebli na niemal dowolny kolor, co zwiększa walory dekoracyjne takich konstrukcji.

Meble z polipropylenu z efektem rattanu – co je wyróżnia?

Inną opcją są meble polipropylenowe. W ich przypadku cała konstrukcja jest formowana z tworzywa sztucznego wtryskowo. Używa się do tego specjalnych form, które pozwalają na uzyskanie na powierzchni krzeseł, sof i stolików faktury, imitującej plecionkę rattanową. Takie rozwiązania pojawiają się choćby na stronie: https://bazkar.pl.

Meble polipropylenowe wyróżniają się wysoką trwałością. Występują w rozmaitych wzorach i kolorach. Łatwo też znaleźć konstrukcje wpisujące się w niemal każdą aranżację. W wielu sytuacjach są też tańsze niż meble z technorattanu, dzięki czemu może sobie na nie pozwolić znacznie szersze grono konsumentów.

Nowoczesne meble z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne coraz chętniej wykorzystuje się do produkcji mebli ogrodowych. Wpływa na to ich wysoka trwałość oraz możliwość uzyskania niemal dowolnego efektu wykończenia. Dzięki temu każdy może wyposażyć swój ogród w stylowe rozwiązania, które przetrwają znacznie dłużej niż tradycyjne meble wiklinowe lub rattanowe.

Data dodania: 21.05.2021