Płytki ceramiczne mają często nierówne brzegi i różnią się rozmiarem, mimo iż są sortowane w partie o zbliżonych rozmiarach. Zdarza się nawet, że dwie płytki z tej samej partii mają różny rozmiar czy grubość i nie pasują do siebie. Jest jednak sposób, by temu zapobiec – płytki poddaje się procesowi rektyfikacji.

Rektyfikacja płytek polega na fabrycznym szlifowaniu ich krawędzi tak, aby uzyskać partię płytek o identycznych wymiarach, który pozwala na możliwość ich układania z minimalną szerokością fug. Procesowi temu można poddawać zarówno gresy jak i płytki ceramiczne.

Coraz bardziej dostępne

Płytki rektyfikowane uznawane są za bardziej ekskluzywne, gdyż ich brzegi są regularne, a każda płytka posiada identyczny rozmiar. Ich proces produkcji jest nieco bardziej skomplikowany od zwykłych płytek ceramicznych, gdyż wymaga dodatkowego szlifowania oraz mechanicznego przycinania. Dodatkowo przy produkcji płytek rektyfikowanych zużywa się o wiele więcej materiału. Dlatego też są one zwykle droższe o 20 – 50% od standardowych płytek ceramicznych. Różnica w cenie wynosi ok. 10-30 zł/m2. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że płytki ceramiczne, zwłaszcza w dużym rozmiarze 30×60, 60×60 i większe stają się coraz bardziej przystępne cenowo, co przekłada się również na spadek cen płytek rektyfikowanych. Ich sprzedaż rośnie więc dynamicznie i według prognoz ta tendencja utrzyma się w najbliższej przyszłości.

Modne wzory

Płytki rektyfikowane cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, gdyż nadają wnętrzu nowoczesny charakter. Powierzchnie z nich ułożone są bardziej jednolite, a fuga praktycznie niewidoczna.

Prosty montaż

Montaż płytek rektyfikowanych jest bardzo podobny do montażu innych rodzajów płytek ceramicznych. W obu przypadkach stosuje się podobne narzędzia glazurnicze. Producenci zalecają, aby zastosować przynajmniej minimalną fugę od 1-2 mm, która zapobiegnie dostawaniu się do mikroszczelin między płytkami brudu, który jest siedliskiem rozwoju pleśni i mikroorganizmów. Za zastosowaniem minimalnej fugi przemawia dodatkowo fakt, że płytki ceramiczne ulegają naprężeniom i mikroskurczom, które bez jej użycia mogą doprowadzić do popękania powierzchni posadzki. Dlatego też używanie spoin jest konieczne ze względów higienicznych, technicznych oraz praktycznych.

Płytki rektyfikowane doskonale sprawdzają się zarówno w salonie, łazience jak i kuchni oraz na tarasach i balkonach.

Data dodania: 05.06.2014