Króliczek w domu to, szczególnie dla najmłodszych, ogromna radość. Jednak należy pamiętać, że zwierzę to nie zabawka. Obok troski równie ważne jest to, by zadbać o bezpieczeństwo nowego członka rodziny. Co jest dla uszatka niebezpieczne? Jak zabezpieczyć pokój, mając królika? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Królik w domu – jak zabezpieczyć pokój

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na królika miniaturkę czy na jego jeszcze mniejszą wersję, czyli na teddy (królika karzełka), zwierzątko powinno przebywać poza klatką minimum kilka godzin dziennie. To okazja do wspólnej zabawy, ale również spore ryzyko. Co zrobić, żeby króliczek był bezpieczny?

Nie pozwól królikowi wejść za meble

Króliki uwielbiają ciasne i ciemne przestrzenie, bo czują się tam jak w norce. Co ciekawe, nawet jeśli zwierzątko schowa tylko głowę, już myśli, że go nie widać. Jeśli jednak Twój pupil wejdzie za daleko, może się okazać, że przestrzeń między meblami, a ścianą jest zbyt mała, i zwierzątko się zakleszczy. Co możesz zrobić? Zastaw takie wejście, np. poduszkami.

Zrezygnuj z długich firan lub zasłon

Królik może pogryźć długie firany lub je pociągnąć. Dlatego, zanim jeszcze gryzoń pojawi się w domu, zmień firany na krótsze albo, np. zamontuj rolety. Dzięki temu unikniesz zniszczeń i nie będziesz martwić się o bezpieczeństwo króliczka.

Nie trzymaj kwiatów na podłodze

Królik może je pogryźć, a część domowych roślin może być dla Twojego pupila trujące. Nawet jeśli zwierzęciu nic się nie stanie, na takim spotkaniu z pewnością ucierpią rośliny. A jeśli zwierzątko przewróci doniczkę, dodatkowo czeka Cię sprzątanie po zabawie króliczka.

Zabezpiecz kable

Kable stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla królika. Zwierzęta uwielbiają je przegryzać i nie licz na to, że oduczysz pupila tej niebezpiecznej praktyki. Nie ryzykuj, bo niestety ten pierwszy raz, może być dla gryzonia ostatnim. Obowiązuje tu taka sama zasada jak ze snajperem, który myli się tylko raz. W jaki sposób zabezpieczyć kable? Możesz kupić specjalne listwy lub osłony, które swoim wyglądem przypominają rurę.

Kup nakładki na gniazdka

Nakładki te zazwyczaj kupują rodzice, które mają małe dzieci. Chociaż króliki raczej nie wtykają swoich nosków do gniazdek, lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczyć wejścia do prądu.

Zamknij drzwi lub kup specjalny kojec

Dla bezpieczeństwa królika, wypuszczaj go z klatki tylko w jednym pomieszczeniu. Jeśli będzie kicał po całym domu, trudniej będzie Ci przewidzieć to, co wpadnie mu do głowy. Wybierz najbezpieczniejsze pomieszczenie, zanim otworzysz drzwiczki klatki, zamknij drzwi. Możesz również kupić specjalny kojec (taki jak dla dziecka). Dzięki temu ograniczysz króliczkowi przestrzeń, tylko do tej bezpiecznej. Pamiętaj jednak, by było jej wystarczająco dużo, żeby Twój pupil mógł się swobodnie wybiegać.

Jak zabezpieczyć pokój, mając królika – podsumowanie

Bez względu na to, jakie zwierzątko przygarniesz, musisz liczyć się z pewnymi zniszczeniami. Będą jednak one stosunkowo niewielkie. Jeśli jednak chcesz uniknąć finansowych konsekwencji nieporównywalnie większych szkód, pomyśl o ubezpieczeniu domu lub mieszkania.

 

Data dodania: 29.03.2023