W ostatnim czasie coraz większą popularnością na rynku podłogowym cieszy się LVT – nowoczesna podłoga z polichlorku winylu (PVC). Podłogi z winylu mimo, że nie są wykonane z naturalnego materiału – świetnie go odwzorowują.

LVT to skrót od Luxury Vinyl Tiles – co na język polski tłumaczyć możemy jako „luksusowe płytki winylowe”. Podłogi LVT powstały z myślą o miejscach, gdzie wygląd jest tak samo ważny, jak funkcjonalność i wytrzymałość podłogi.

Co ją wyróżnia ?

Bez wątpienia największym atutem podłogi z winylu jest jej dokonały dekor, który idealnie imituje naturalne materiały – np. drewno czy kamień. Bogate wzornictwo podłogi spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego wnętrza.

Ponadto wytrzymale podłogi LVT sprawdzą się zarówno w domowych wnętrzach, jak i obiektach użyteczności publicznej – gdzie podłoga musi wytrzymać często ekstremalne warunki eksploatacji.

Warstwowa budowa

Konstrukcja podłogi winylowej zbliżona jest do budowy paneli laminowanych. Pięciowarstwowa struktura LVT odpowiada za stabilność, wygląd oraz wytrzymałość całej posadzki. Powierzchnia podłogi pokryta jest przezroczystą warstwą poliuretanu. Pod nią znajduje się warstwa z PVC. Nadruk ze wzorem znajduje się dopiero na trzeciej warstwie, dzięki czemu jest dobrze chroniony. Pod dekorem znajdują się jeszcze dwie warstwy – zasadnicza warstwa nośna oraz warstwa wzmacniająca.

Dowolny wygląd

Panele lub płytki LVT mogą mieć praktycznie każdy wzór. Bogata paleta dekorów powstaje dzięki nowoczesnej technologii sposobu tworzenia i nakładania fotografii. Perfekcyjny wzór sprawia, że na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić np. naturalne drewno od jego winylowego odpowiednika. Podłogi LVT występują w formie paneli oraz kwadratowych i prostokątnych płytek.

Podłoga dla wymagających

Dzięki zastosowaniu polichlorku winylu (PVC) podłoga LVT charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością i jest odporna na zniszczenia.

Podłogi LVT są w pełni wodoodporne i antypoślizgowe, dlatego też doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności takich jak: łazienka czy strefa SPA. Posiadają również podwyższoną odporność ogniową i klasę palności Bfl-S1, dzięki czemu mogą być zastosowane w miejscach, gdzie podłoga musi spełniać najwyższe wymogi bezpieczeństwa – np. w galeriach handlowych czy biurach.

Powłoka antystatyczna LVT nie przyciąga kurzu, dzięki czemu podłogi winylowe łatwiej utrzymać w czystości. W przypadku pomieszczeń, gdzie znajduje się sprzęt elektroniczny, właściwości antystatyczne dodatkowo uchronią go przed ewentualnym uszkodzeniem.

Zawsze ciepłe w dotyku podłogi szybko się nagrzewają i dobrze utrzymują ciepło. Bez względu czy wybierzemy płytki czy też panele – LVT można ułożyć na ogrzewaniu podłogowym.

W porównaniu z panelami laminowanymi, wysoka izolacja akustyczna oraz duża elastyczność podłogi winylowej zapewnia komfortowe i ciche chodzenie po jej powierzchni – bez charakterystycznego stukotu.

Szybki montaż

Podłogę LVT można zamontować na dwa sposoby: w wersji przeznaczonej do montażu na klej oraz w systemie “Click” lub “Loose lay”, czyli bez przytwierdzania na stałe do podłoża.

Użycie kleju umożliwia zamontowanie podłogi winylowej nawet w obiektach o bardzo dużej powierzchni. Jednak przy takim sposobie montażu, najlepiej skorzystać z usług doświadczonych fachowców.

Autor: Patrycja Klepczarek

 

Data dodania: 29.04.2016