Posadzki z naturalnego kamienia są trwałe, niepowtarzalne i piękne. Wokół tego pokrycia podłogowego narosło jednak wiele mitów – czy rzeczywiście taka podłoga musi być wyjątkowo droga i trudna w utrzymaniu?
Kamień przez wiele lat był niedoceniany jako materiał służący do wykańczania wnętrz – powszechnie kojarzony był z monumentalnymi budowlami, a także z… nagrobkami. Tymczasem tak trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych materiał może okazać się strzałem w dziesiątkę dla tych, którzy poszukują alternatywy dla płytek ceramicznych.
Jaki kamień do wnętrza?
– Do wnętrz mieszkalnych można zastosować właściwie wszystkie rodzaje kamienia naturalnego. Do najbardziej popularnych należą: marmury, granity, onyksy, piaskowce, trawertyny i łupek kwarcytowy – wyjaśnia Tadeusz Wysocki, współwłaściciel firmy Interstone. – Na posadzki kamienne nadają się granity, marmury i trawertyny. Należy jednak pamiętać, że granit jest znacznie twardszy i mniej podatny na ścieranie.
Marmury charakteryzują się delikatnymi i łagodnymi barwami. Sprawdzą się jako okładamy ścienne lub posadzki w łazienkach i innych pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu, ponieważ ich twardość jest nieco mniejsza niż np. granitów.
Granity charakteryzują się z kolei dużą twardością oraz mniejszą nasiąkliwością od marmurów i piaskowców.
– Doskonale sprawdzają się także na blatach kuchennych – dodaje Tadeusz Wysocki
Onyksy to kamienie dekoracyjne, charakteryzują się dobrą przepuszczalnością światła, dlatego ciekawie prezentują się podświetlone światłem sztucznym lub dziennym.
Piaskowce z kolei najczęściej znajdują zastosowanie na zewnątrz budynków np. na elewacjach. Charakteryzują się matową strukturą (piaskowaną lub naturalną). Rzadziej stosuje się je we wnętrzach, choć na pewno dobrze sprawdzą się jako elementy dekoracyjne we wnętrzach urządzonych w naturalnej stylistyce.
– Nasiąkliwość piaskowca jest wysoka, ale nie stanowi problemu w naszym klimacie przy zastosowaniu pionowym – tłumaczy Tadeusz Wysocki.
Trawertyny to kamienie o charakterystyce podobnej do marmuru. Występują najczęściej w jasnej i ciemnobeżowej oraz brązowej kolorystyce.
– Trawertyny mają strukturę o dużej porowatości w postaci dziurek o średnicy od około 0,5 do 1,5 centymetra. Materiał ten może być np. polerowany z pozostawionymi dziurkami, szpachlowany i polerowany (są wtedy pozbawione dziurek, ale widoczny jest ich zarys), polerowany i żywicowany przeźroczystą żywicą lub antykowany – wyjaśnia Tadeusz Wysocki.
Łupek kwarcytowy charakteryzuje się natomiast nierówną płaszczyzną naturalną. Dzięki temu świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których posadzka powinna być antypoślizgowa, a także w garażu.
W Polsce klienci najchętniej wybierają marmury, trawertyny i granity. Marmury i granity dostępne są w najszerszej gamie kolorystycznej.
Układanie posadzki z kamienia naturalnego
Ułożeniem posadzki z kamienia naturalnego powinna zająć się profesjonalna ekipa, która ma doświadczenie w tego typu realizacjach i posiada niezbędne narzędzia.
– Trzeba pamiętać, że ułożenie kamienia jest trudniejsze od położenia np. ceramiki. Przy układaniu należy pamiętać o jego różnorodności i użyleniu – często część posadzki układa się „na sucho”, właśnie po to by sprawdzić zgodność użylenia – tłumaczy Tadeusz Wysocki z Interstone.
Posadzkę przykleja się do podłoża specjalnym klejem do kamienia.
– W przypadku białych lub jasnych marmurów należy używać specjalnego białego kleju, aby nie powstały przebarwienia – dodaje Tadeusz Wysocki. – W przypadku instalacji posadzki na ogrzewanie podłogowe należy zastosować natomiast klej oraz fugę elastyczną. W łazience oraz kuchni dobrze jest z kolei zastosować fugę epoksydową, która jest zmywalna i nawet po kilku latach wygląda jak nowa i nie wykrusza się.
Na ogrzewanie podłogowe można układać każdy marmur i granit. Kamień naturalny bardzo dobrze przewodzi ciepło, dzięki czemu podłoga z tego materiału świetnie sprawdza się na „podłogówce”. Elastyczna fuga lub dylatacja umożliwi rozszerzalność kamienia podczas zmian temperatury.
Aby zapewnić podłodze odpowiednią akustykę (zwłaszcza w przypadku posadzek na piętrze) stosuje się pod nią dwa lub trzy centymetry podkładu ze styropianiu lub styroduru. W przypadku ogrzewania podłogowego wystarczy natomiast zastosować styrodur z matą odbijającą ciepło.
Płyty kamienne są dużo cięższe niż inne materiały na posadzkę, w związku z tym są trudniejsze do ułożenia, wniesienie materiałów na piętro też nie jest proste. Docinanie elementów kamiennych odbywa się za pomocą piły diamentowej, dlatego niejednokrotnie należy wykonywać je na zewnątrz budynku. Układanie takiej podłogi na własną rękę w wielu przypadkach jest po prostu niemożliwie, a ewentualne konsekwencje pomyłek mogą okazać się dużo droższe niż zatrudnienie profesjonalnej ekipy.
Ile kosztuje posadzka z kamienia naturalnego?
Podłoga z kamienia to niewątpliwie inwestycja na wiele lat. Kamień naturalny jest trwały, a ponieważ stworzyła go natura, wzory są niepowtarzalne. Takie cechy są oczywiście dość kosztowne, jednak wbrew obiegowej opinii podłogi z kamienia nie są przeznaczone tylko dla milionerów.
Różnorodność kamieni powoduje, że ciężko jest określić średnią cenę. Przedział cen za metr kwadratowy kamienia naturalnego mieści się w zakresie od około 70 złotych do ponad tysiąca, ale jak poinformował nas Tadeusz Wysocki z firmy Interstone, większość interesujących kamieni można kupić za 200-400 złotych.
Koszty ułożenia takiej podłogi rozpoczynają się od 50 złotych za metr kwadratowy, jednak jeśli podłoga będzie układana w bardziej skomplikowanych pomieszczeniach, gdzie jest wiele narożników, cena wzrośnie z uwagi na konieczność docinania i polerowania krawędzi. Ułożenie prostej posadzki to koszt w granicach 50-70 złotych za metr kwadratowy.
Wykończenie i konserwacja kamiennej podłogi
Po ułożeniu kamiennej posadzki należy umyć ją specjalnym płynem usuwającym pył i pozostałości kleju. Przez około miesiąc od ułożenia kamiennej posadzki będą pojawiały się na niej wilgotne plamy, ponieważ jest to materiał o dużej paroprzepuszczalności i w ten sposób odparowuje cała wilgoć znajdująca się w kleju.
– Po ułożeniu posadzki można zacząć po niej ostrożnie chodzić po upływie 48h. W ciągu pierwszego miesiąca po ułożeniu nie należy też włączać ogrzewania podłogowego, by pozwolić podłodze wyschnąć w naturalnych warunkach – w przeciwnym wypadku może dość do odparzenia płytek – ostrzega Tadeusz Wysocki.
Kiedy posadzka wyschnie należy ją zaimpregnować specjalnym środkiem do kamienia naturalnego. Podczas użytkowania kamienną podłogę można przemywać samą wodą lub wodą z dodatkiem środków czystości dedykowanych do kamienia.
– Od czasu do czasu można też nawoskować posadzkę woskiem do kamienia, ale nie częściej niż raz na miesiąc – dodaje Tadeusz Wysocki.
Podłoga z kamienia naturalnego jest trwała i estetyczna, świetnie sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym, a latem daje przyjemny chłód. Jednak, podobnie jak o każdy rodzaj podłogi, trzeba o nią dbać.
Ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości, ponieważ piasek, który często wnosimy do domu na butach powoduje rysowanie, ścieranie i matowienie powierzchni kamienia. Nie należy również używać do mycia podłogi chemii zawierającej kwasy (np. kwas cytrynowy), ponieważ z czasem spowoduje zmatowienie połysku.
Należy również uważać, by na kamiennej podłodze nie pozostawały zbyt długo plamy z wina, barszczu, oleju i innych podobnych substancji, ponieważ mogą spowodować trudne lub niemożliwe do usunięcia zaplamienia.
Kamienna podłoga po jakimś czasie użytkowania może się porysować lub zmatowić. W takim przypadku należy przeprowadzić ponowne polerowanie.
– Przy polerowaniu trzeba usunąć wszystkie przedmioty z pomieszczenia i dokładnie zabezpieczyć ściany – wyjaśnia Tadeusz Wysocki. – Przy tym zabiegu nie ma wiele pyłu, ale jest trochę wody, która jest niezbędna do maszyny polerskiej.
Taką operację najlepiej zlecić wyspecjalizowanej ekipie – koszt renowacji podłogi wynosi od 60 do 120 złotych – w zależności o rodzaju pomieszczenia oraz gatunku kamienia.
Jeśli w podłodze pojawiły się ubytki, przed polerowaniem fachowcy mogą je również wypełnić.
– Efekt takiego odnowienia posadzki jest rewelacyjny, ponieważ będzie ona wyglądała jeszcze lepiej niż nowa – dodaje Tadeusz Wysocki. – Dzieje się tak dlatego, ponieważ posadzka zostanie wyrównana do idealnej płaszczyzny również z fugą. Taka renowacja daje podobny efekt jak cyklinowanie parkietu.
Pielęgnacja podłogi zależy również od rodzaju użytego kamienia – np. połysk marmuru jest wrażliwy na wysoką temperaturę, która może doprowadzić do zmatowienia materiału, taki efekt nie raczej nie grozi natomiast w przypadku granitów, które są bardziej odporne. O szczegółową instrukcję dotyczącą konserwacji i pielęgnacji kamienia powinniśmy zawsze zapytać sprzedawcę i wykonawcę.
Data dodania: 18.03.2011