Za nami połowa roku 2014, wiemy już zatem jakie trendy panują we wnętrzach w tym sezonie. Najmodniejszym kolorem okazał się morski – wszystkie wnętrzarskie dodatki w tym kolorze z pewnością będą w najbliższym czasie na topie. Jednak drewno rządzi się swoimi prawami. Zebraliśmy informacje na temat jego najbardziej pożądanych odsłon kolorystycznych.

Najczęściej spotykanym i zwykle największym powierzchniowo elementem drewnianym we wnętrzach jest podłoga, dlatego skupiliśmy się właśnie na jej kolorystyce. Jakie podłogi w tym sezonie są najczęściej poszukiwane?

Powrót do natury

O najbardziej preferowany kolor drewnianej podłogi zapytaliśmy ponad 80 losowo wybranych osób – wyniki pokazują, że choć najbardziej cenimy naturalne wybarwienia drewna, coraz częściej nie boimy się też odważnych aranżacji. Większość badanych jako najmodniejszy kolor drewna wskazało naturalny kolor drewna dębowego – najpopularniejszego gatunku w naszym kraju i w całej Europie. Jego ciepły, lekko żółtawy odcień, chciałoby widzieć w swoich mieszkaniach na podłodze ponad 64% ankietowanych. Zaletą tego koloru z pewnością jest fakt, że pasuje do większości aranżacji – sprawdzi się zarówno w przypadku wnętrz z elementami o chłodnej, jak i cieplejszej kolorystyce.

Osoby preferujące naturalny odcień drewna, były też bardziej skłonne zdecydować się na podłogę w selekcji rustykalnej – gdzie na podłodze pojawiają się wyraźne sęki i elementu bielu.

Druga największa w kolejności grupa badanych – 18% – wskazała podłogi jasne, bielone, jako najbardziej pasujące do swoich wnętrz. Dla tych osób ważne było, by wzór drewna był jak najbardziej jednolity – bez wyraźnie zaznaczonych sęków i przejść kolorystycznych.

Pozostali badani wskazywali na kolory ciemne, mocno nasycone oraz bardzo nietypowe – np. wpadające w czerwień lub fiolet. Choć trzeba uczciwie przyznać, że najwyraźniej trend na bardzo ciemne podłogi typu wenge w naszym kraju coraz bardziej odchodzi do lamusa.

Jesteśmy tradycjonalistami (?)

Taką tezę potwierdza większość producentów, dystrybutorów i montażystów podłóg drewnianych oraz chemii podłogowej, której użycie może zdeterminować ich kolor. Według nich, Polacy lubią podziwiać w kolorowych magazynach nietypowe rozwiązania wnętrzarskie – także jeśli chodzi o podłogi drewniane – ale do swoich domów wybierają już nieco bardziej zachowawcze rozwiązania. Opinie specjalistów zdają się potwierdzać wskazane w badaniu preferencje kolorystyczne odnośnie podłogi drewnianej – jak podkreślają niektórzy – wielu klientów poszukuje np. podłóg w kolorze surowej dębiny, która najbardziej zbliża ich do naturalnego koloru drewna.

Nie lubimy nudy

Podłoga drewniana to spory wycinek budżetu przy urządzaniu mieszkania. Kupuje się ją jednak zwykle raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt (!) lat. Czy oznacza to, że wybierając podłogę zgodnie z aktualnie obowiązującymi trendami „skazujemy” się na jej kolor przez lata? Absolutnie nie!

Badanie pokazało, że nie lubimy nudy – niemal wszyscy ankietowani deklarowali, że raz na kilka lat lubią zmieniać wystrój wnętrz swoich mieszkań i domów. Czy przy okazji generalnego odświeżania, możemy także zmienić wygląd naszej podłogi drewnianej?

Absolutną nowością na rynku profesjonalnych produktów parkieciarskich jest dwuskładnikowy, koloryzujący podkład na bazie oleju Pallmann Pall x 333 Color. Produkt ten może być stosowany zarówno pod bezbarwny olej jak i lakier. Gama kolorystyczna jest identyczna z kolorami oleju Magic Color.

Data dodania: 16.07.2014