Wykładziny prądoprzewodzące oprócz właściwości antystatycznych posiadają również zdolność rozpraszania ładunków elektrycznych, które mogą mieć negatywny wpływ na pracę urządzeń zasilanych prądem. Gwarancją prawidłowego funkcjonowania takich wykładzin jest ich profesjonalny montaż z wykorzystaniem odpowiednich materiałów.

Podłoga do wymagających wnętrz

Wykładziny prądoprzewodzące to specjalistyczne pokrycia podłogowe stosowane w pomieszczeniach wymagających szczególnej ochrony przed ładunkami elektrostatycznymi. Dzięki swoim właściwościom tego typu podłoga może być montowana w pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia szczególnie wrażliwe na napięcie elektrostatyczne – np. w pracowniach komputerowych, serwerowniach, a także w tzw. pomieszczeniach czystych (salach operacyjnych, pracowniach diagnostycznych czy laboratoriach).

 

Montaż wykładziny prądoprzewodzącej

Wykładzina prądoprzewodząca w tzw. pomieszczeniach czystych

Montaż wykładziny prądoprzewodzącej

W odróżnieniu od wykładzin antystatycznych – które nie wymagają skomplikowanego montażu, ponieważ ich budowa pozwala na rozpraszania ładunków elektrycznych – wykładziny pradoprzewodzące powinny być montowane przy użyciu specjalistycznego kleju prądoprzewodzącego, który zawiera włókna przewodzące. Najczęściej są to włókna węglowe. Dodatkowo pod wykładzinę stosuje się taśmę miedzianą podpinaną do uziemienia.

– Podejmując decyzję o wyborze konkretnego produktu, trzeba znać dokładne dopuszczalne parametry dotyczące oporu elektrycznego zalecane przez producenta sprzętu, który ma znajdować się w pomieszczeniu, w którym planujemy montaż wykładzin – radzi Magdalena Brzezińska, właścicielka firmy AXIMO Podłogi Obiektowe.

Przed rozpoczęciem prac montażowych, w pierwszej kolejności do pomieszczenia, w którym będzie montowana wykładzina, należy doprowadzić instalację uziemiającą. Jeżeli wykładzina posiada spodnią warstwę grafitową, to stosowanie kleju przewodzącego nie jest konieczne. W takim przypadku wystarczy zwykły klej akrylowy. Pod wykładziną wykonujemy uziemienie rolek za pomocą taśmy miedzianej w poprzek kierunków układania rolek. Złącza rolek na krótszym boku łączymy pasem taśmy o długości 100 cm. Na każde 20 mb. wykładziny powinno być odprowadzone jedno uziemienie, które następnie łączymy z instalacją uziemiającą. Taśmę miedzianą kleimy klejem przewodzącym.

– Jeżeli wykładzina nie posiada warstwy grafitowej, to należy najpierw podłoże zagruntować specjalnym gruntem przewodzącym, następnie zamontować siatkę z taśmy miedzianej, przyklejając ją na klej przewodzący dookoła pomieszczenia w odległości 15 cm od ściany – wyjaśnia Henryk Wagner, Certyfikowany Rzeczoznawca i Prezes Zarządu firmy Wapol Wykładziny Obiektowe.

W dużych pomieszczeniach zaleca się kleić taśmę tak, aby odległość między pasami nie przekraczała 20 metrów. Na tak przygotowaną siatkę kleimy wykładzinę na całej powierzchni klejem przewodzącym, pamiętając o konieczności połączenia siatki z instalacją uziemiającą.

Zastosowanie gruntu i kleju przewodzącego jest niezbędne w celu zapewnienia przewodzenia elektrycznego. Tylko taki system montażu jest dopuszczany przez producentów wykładzin prądoprzewodzących oraz gwarantuje oporność w wymaganym zakresie, którą mierzy się po upływie 30 dni na każdym metrze kwadratowym posadzki.

Data dodania: 08.11.2018