Przed ułożeniem podłogi należy sprawdzić jakość podłoża – parametry jastrychu mają bowiem kolosalne znaczenie dla późniejszego komfortu użytkowania podłogi. Towarzyszyliśmy ekspertowi podczas wykonywania niezbędnych pomiarów – zobacz co i w jaki sposób powinno się sprawdzić przed montażem podłogi.

Wspólnie z Łukaszem Bydołkiem z firmy Perfekt Parkiet odwiedziliśmy mieszkanie w stanie deweloperskim o powierzchni około 50 metrów kwadratowych, w którym inwestor zdecydował się na montaż paneli laminowanych.

Aby dokonać wszystkich wymaganych ustaleń, ekspert musi być wyposażony w odpowiednie urządzenia – wskaźniki i mierniki.

Specjalista rozpoczął pomiary od sprawdzenia temperatury i wilgotności powietrza panującej w pomieszczeniu. Wykorzystał do tego elektroniczny wskaźnik.

Podczas pomiaru temperatura w pomieszczeniu wynosiła 18,1 stopnia Celsjusza, a poziom wilgotności niecałe 52%. Te wskazania Łukasz Bydołek określił jako bardzo dobre. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi bowiem od 45 do 65%.

Kolejnym etapem było sprawdzenie równości podłoża. Równość ocenia się sprawdzając rzędne wysokościowe. Podłoże powinno być równe, jednak na powierzchni dwóch metrów dopuszcza się dwa milimetry odchyłu.

Łukasz Bydołek stwierdził nierówność wykraczającą poza tę normę w jednym miejscu. Przed ułożeniem podłogi zostanie ona sfrezowana.

Kolejną czynnością jaką wykonał specjalista był pomiar wilgotności jastrychu za pomocą wskaźnika.

Kolejnym etapem jest wykonanie odkuwki do badania metodą CM. Wykucie trzeba wykonać za pomocą przecinaka.

Wielkość wykutego otworu wynosi mniej więcej osiem na osiem centymetrów.

W przypadku badanego podłoża specjalista miał niemal pewność, że wilgotność wyniesie około 1%, dlatego badanie przeprowadzono na 50-gramowej próbce.

Materiał na próbkę wyciąga się z otworu i umieszcza w specjalnym pojemniku, a następnie kruszy za pomocą młotka.

Kolejnym etapem jest odmierzenie odpowiedniej wagi próbki (w tym przypadku 50 g) i umieszczenie jej w pojemniku.

Następnie w pojemniku umieszcza się cztery metalowe kulki, które posłużą do rozbicia fiolki z karbidem.

Następnie należy wstrząsać urządzeniem aż do momentu, w którym metalowe kulki rozbiją fiolkę z karbidem.

W tym czasie Łukasz Bydołek ocenia wizualnie jakość jastrychu i wykonuje do końca odkuwkę, by sprawdzić, czy pod jastrychem jest styropian i folia.

Badane podłoże jest spójne i twarde, a ponadto bardzo grube – ma aż dziewięć centymetrów grubości (standardowo ma około 5 cm).

Inną ważną kwestią są dylatacje obwodowe.

Tymczasem minęło 15 minut i ekspert mógł odczytać wynik pomiaru CM – w tym przypadku wilgotność jastrychu wynosi 0,9%.

Specjalista sporządził protokół z całego badania. Tylko tak sprawdzone podłoże daje nam gwarancję, że będziemy mogli cieszyć się dobrze wyglądającą podłogą przez wiele lat.

Data dodania: 29.04.2011