W zależności od przeznaczenia pomieszczenia wybieramy różne wykończenia podłóg. Liczy się efekt estetyczny, funkcjonalność oraz komfort w dotyku. Różne posadzki mogą łączyć dwa pomieszczenia albo stanowić wyraźną granicę na przykład miedzy otwartą kuchnią lub salonem. Łączenie posadzek nie jest trudne i rządzi się jasnymi regułami.

 

Są dwa sposoby układania podłogi: na pływająco lub na klej. Na pływająco możemy położyć panele podłogowe lub trójwarstwowe deski, przez niektórych zwane „panelami pływającymi”.

Nie jest istotne czy łączymy pomieszczenia, w których obydwie podłogi są położone na pływająco czy kładziemy panele tylko z jednej strony obydwu przypadkach musimy pamiętać o pozostawieniu szczeliny, tak zwanej dylatacji, pomiędzy dwoma podłogami. Dylatacja musi przebiegać dookoła pomieszczenia oraz w przejściach pomiędzy pokojami. Pływająca podłoga bowiem „pracuje”, a dylatacja pozwala jej swobodnie rozprężać się.

Jeśli zaniechamy dylatacji nasze panele mogą się wypaczyć i wybrzuszyć, a w miejscach wybrzuszeń będą się nadmiernie ścierać i przede wszystkim nieładnie wyglądać.

Jedynym sposobem połączenia podłogi pływającej jest zastosowanie profili podłogowych. Do wyboru mamy profile przykręcane, montowane na kołki lub systemowe (z szyną bazową). Są dwa rodzaje – z ukrytą główką i z widoczną główką śruby, którą wkręca się w kołek. Tych drugich nie poleca się jednak, bo wystające śruby wyglądają mniej estetycznie, a jeśli są niedokładnie wkręcone, można o nie zahaczyć.  Profile klejone montuje się na wiecznie żywy klej, który nie wysycha i pozwala podłodze pracować, bo pozostaje pod nim wspomniana szczelina. Listwy robione są przede wszystkim z aluminium z plastiku, płyty MDF (takie rozwiązanie proponuje na przykład producent paneli podłogowych firma Balterio) lub aluminium. Często z wierzchu jest pokryta fornirem. Spotyka się również listwy mosiężne. Zazwyczaj profil jest półokrągły, ale spotyka się także listwy płaskie.

„Płaskie profile można stosować jedynie kiedy obie podłogi mają taki sam poziom. Dlatego montujemy go przeważnie przy połączeniach dwóch podłóg z paneli. Łącząc na przykład płytki z panelami bardzo trudno jest uzyskać idealnie równy poziom, dlatego polecamy stosowanie profili półokrągłych. Dają one możliwość montażu pod lekkim kątem. Jest to niezauważalne podczas codziennego użytkowania”- tłumaczy doradca z poznańskiego salonu Direct Floor, Joanna Czarnota.

Jeśli więc wymarzyliśmy sobie otwartą kuchnię wyłożoną płytkami, którą chcemy połączyć z salonem wykończonym panelami, zastanówmy się dwa razy. Może lepiej będzie zdecydować się na położenie prawdziwej deski, która choć droższa od paneli to daje o wiele ciekawszy efekt, bo można ją łączyć bez użycia profili.

Klejona

Podłogi klejone dają więcej możliwości łączenia niż te kładzione na pływająco. Kleić można każdą podłogę z drewna.  W ten sam sposób montujemy także płytki podłogowe oraz wykładzinę podłogową. Przy łączeniu drewna z inną klejoną posadzką także musimy pozostawić szczelinę dylatacyjną, ale możemy ją wypełnić specjalnymi materiałami. Najczęściej używa się do tego poliuretanowego kleju dylatacyjnego, który jest na tyle elastyczny, że pracuje wraz z deskami. Występuje w wielu kolorach, więc dobranie odpowiedniej barwy nie stanowi problemu. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie paska korkowego, który wkleja się w szczelinę.

Po docięciu płytek do szczeliny dylatacyjnej wciska się klej, na który montuje się korek. Gumowym młotkiem dobija się korek, aby idealnie współgrał z podłogą. Jeśli kupujemy surowe drewno na podłogę, korek połóżmy tuż po zamontowaniu desek. Będziemy mogli go potem wycyklinować i polakierować lub zaolejować wraz z podłogą, dzięki czemu stanie się  praktycznie niewidoczny.

Łącząc płytki z wykładziną starajmy się zadbać o jak najbardziej dopasowany poziom obydwu podłóg. Dzięki temu będziemy mogli przykleić wykładzinę zgodnie z linią płytek, co uchroni nas przed stosowaniem szpecących profili przejściowych.

Łączenie posadzek to temat prosty, ale warty przemyślenia na długo przed decyzją jakie wykończenie podłogi zastosujemy. Decydując się na przykład na wyspę w kuchni, którą chcemy wykończyć panelami, a naokoło zastosujemy płytki podłogowe, zastanówmy się, czy nie będą nam przeszkadzały profile biegnące dookoła wyspy. Zwłaszcza jeśli mamy w domu zwierzęta, bo pod profilami zbiera się kurz i nieczystości, których usunięcie na dłuższą metę może być męczące.

Data dodania: 19.07.2010