Panele laminowane czy lite deski? A może deski trójwarstwowe? Każda podłoga zasługuje na doskonałe wykończenie. Producenci oferują wiele modeli listew podłogowych z różnych materiałów i w pełnej gamie kolorystycznej. Na które warto się zdecydować?

Listwy montowane są, gdy remont dobiega końca i podłoga jest już położna. Pełnią funkcję estetyczną, ale także ochronną, gdyż przykrywają szczeliny dylatacyjne pomiędzy ścianą a podłogą pozostawione po to, by podłoga mogła swobodnie rozszerzać się i kurczyć pod wpływem wahań temperatury i wilgotności powietrza. Szczelina dylatacyjna nie wygląda zbyt estetycznie, a ponadto może się w niej zbierać kurz i brud, dlatego listwy mają też zastosowanie funkcjonalne. Do wyboru inwestorów pozostają te wykonane z drewna, drewnopochodnego MDF, PVC, aluminium i polistyrenu.

Listwy z litego drewna

Niewątpliwą zaletą listew z litego drewna jest możliwość wykończenia ich tym samym olejem czy lakierem, którym została pokryta podłoga. Naturalne listwy pasują idealnie do podłóg drewnianych. Producenci oferują listwy sosnowe, dębowe, bukowe, jesionowe, a także z drewna egzotycznego takiego jak merbau. Należy jednak pamiętać, że listwy wykonane z litych kawałków drewna będą – podobnie jak lita podłoga, bardziej intensywnie „pracować” – czyli kurczyć się i rozkurczać pod wpływem zmian w otoczeniu

Fornirowane

Standardowo do mieszkań i biur zaleca się listwy fornirowane, ponieważ są znacznie praktyczniejsze ze względu na zminimalizowaną pracę drewna. Najczęściej są one wykonane z drewna iglastego i oklejone z zewnątrz cienką warstwą drewna, czyli fornirem. Choć wyglądają jak drewniane, są zdecydowanie bardziej odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne niż listwy z litego drewna. Są też łatwiejsze w czyszczeniu. W ofercie producentów spotkać można wiele rodzajów fornirów – zarówno z drewna krajowego, jak i egzotycznego, które zwykle jest bardziej stabilne.. W części z nich można również przeprowadzić różnego rodzaju instalacje.

Listwy PVC

Są bardzo łatwe w montażu – wystarczy jedynie wywiercić kilka otworów, w których należy umieścić wkręty przytrzymujące – klipsy bądź zapinki. Hitem ostatnich lat stały się modele montowane bezklamrowo bezpośrednio do ściany, za pomocą kołków. Posiadają wyjmowany środek, który pozwala na ukrycie kłopotliwych przewodów, bez konieczności całkowitego demontażu listwy. Ich wygląd imituje strukturę i kolory drewna, materiał PVC jest jednak znacznie odporniejszy na ścieranie, uderzenia i wilgoć. Są też zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem. Ich koszt waha się od kilku do kilkunastu złotych za sztukę o długości 2,5 m. Producenci oferują również dla każdego modelu szereg elementów wykończeniowych, takich jak złączki, zaślepki czy narożniki. Najmodniejsze pozostają listwy proste, cokołowe – wysokie, bez wybrzuszeń. Największy wybór listew z PVC oferują sklepy typu DIY, a ich wyboru dokonują zwykle właściciele paneli laminowanych. Wielu inwestorów decyduje się na zakup listew proponowanych przez producenta paneli laminowanych – dopasowanych do nich kolorem i fakturą.

MDF

Na popularności z roku na rok zyskują listwy z płyt MDF. Wynika to głównie z faktu, że materiał ten jest zdecydowanie łatwiejszy w obróbce, w porównaniu z drewnem. Producenci oferują listwy wykonane z MDF odpornego na wilgoć – to doskonałe rozwiązanie do nowych domów, w których zalega tzw. wilgoć budowlana, która może zniszczyć listwy drewniane. Warto również pamiętać o tym, że listwy mają kontakt z wodą pochodzącą z mycia podłogi. Te z wodoodpornego MDF charakteryzuje również odporność na odkształcenia.

Ich cena wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za listwę o długości od 2,5 do 2,6 m.

Dobór listew do podłogi

O ile w przypadku listew do paneli podłogowych sprawa jest prosta, ich dobór do podłóg drewnianych może przysporzyć nie lada problemów.  

Data dodania: 30.05.2014