Użycie coraz nowszych technologii przy produkcji, innowacyjne środki pielęgnacyjne oraz odpowiednie sposoby wykończenia, mają zagwarantować, że podłogi drewniane przetrwają w dobrym stanie przez wiele lat. Co jednak zrobić, gdy nasza podłoga jest już u kresu swojej żywotności i trudno ją reanimować?

Koniec życia podłogi

Podłogi drewniane mają długą żywotność, a dodatkowo można je wielokrotnie (w zależności od grubości warstwy użytkowej) poddawać zabiegowi renowacji. Można więc powiedzieć, że często podłoga przeżywa swoją drugą, a nawet i trzecią młodość, ale nic nie trwa wiecznie. Renowacja sprawdza się bowiem tylko do pewnego momentu i prędzej czy później właściciel drewnianego podłoża będzie musiał się zmierzyć z jego wymianą.

Widmo wyprowadzki

Parkiet można wymienić nie demontując starego. W tym wypadku można do istniejącej podłogi przymocować płyty OSB. Należy je ułożyć w tzw. cegiełkę, pamiętając o zasadzie, aby łączenia nie były w tej samej linii. Mając na uwadze własności płyt drewnopochodnych, należy zachować odstępy dylatacyjne. Powinny one być przymocowane przy użyciu wkrętów na głębokości minimum 2 cm w starej podłodze. Po uprzednim przygotowaniu podłoża z płyt, możliwe jest położenie nowej podłogi.

Unikając jednak demontażu starej nawierzchni musimy pamiętać o kilku kwestiach. Nie można kłaść podłogi nowej na starą w przypadku gdy ta druga uległa odspojeniu. Musimy być także świadomi tego, że wysokość podłoża w takiej sytuacji wzrośnie o minimum 1 cm. W związku z tym, konieczna może być modernizacja (podcięcie) skrzydeł drzwiowych, a na łączeniu powierzchni drewna z płytkami mogą pojawić się nieeleganckie i niewygodnie „schodki”.

Jeżeli nie chcemy zmagać się z wyżej opisanymi „skutkami ubocznymi” pozostaje nam całkowita wymiana podłogi. Wbrew pozorom samo usunięcie nie jest problematyczne.

Po oczyszczeniu podłoża należy je wzmocnić i wyrównać. To bardzo ważny element, dlatego nie można sobie pozwolić na stosowanie półśrodków.

Zbawienna technologia

Obecnie dostępne technologie mogą zdecydowanie nam w tym pomóc. Na specjalistycznym rynku znajdziemy systemy, które umożliwiają gruntowne wykonanie renowacji: od diamentowych tarcz frezujących do podłoży z resztkami klejów czy subitu, przez środki gruntujące nawet słabe podłoża, po masy niwelujące sprawdzające się w różnych zastosowaniach i warunkach klimatycznych.

Taki system renowacji umożliwia szybkie wyrównanie i wzmocnienie podłoża bez potrzeby wylewania masy wyrównawczej. Płyta UZIN Reno Plus składa się z dwóch warstw. Pierwsza z nich to baza wyrównująca, natomiast druga to warstwa nośna. Płyty montowane są na zakładkę. Po instalacji należy wyrównać je za pomocą walca ręcznego do wykładzin. Przygotowane w ten sposób podłoże jest gotowe na to, aby układać na nim wykładzinę lub parkiet warstwowy.

Data dodania: 26.03.2015