Podłoga z desek to inwestycja na lata, luksusowy wygląd i przyjemność użytkowania. Dlatego wiele osób decyduje się na jej położenie za wszelką cenę, nie biorąc pod uwagę restrykcyjnych parametrów wilgotności. Parkieciarza jednak warto posłuchać.

Co trzeba wiedzieć?

Decydując się na położenie podłogi litej powinniśmy wziąć pod uwagę trzy parametry wilgotności:

1. Podłoża

2. Drewna

3. Powietrza

Mając pewność, że warunki w mieszkaniu mieszczą się w określonych przedziałach, możemy spać spokojnie.

Wilgotność podłoża

Podłogę możemy położyć na trzech rodzajach podłoża. Informacje o tym jaką wilgotność powinno mieć każde z nich jest wiele i często różnią się one od siebie diametralnie. Ustalenie prawdy utrudniają chętne na zarobek “złote rączki”, którzy albo nie mają fachowej wiedzy w tym zakresie albo kładą podłogi nie zważając na parametry. Liczy się pieniądz. Dlatego, kiedy rozważamy zakup podłogi drewnianej, dobrze jest udać się do markowego salonu i tam zasięgnąć porady specjalisty. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy powinni dokładnie określić wymagania.

Podłoże cementowe powinno mieć wilgotność do 2% w metodzie badania CM, a anhydrytowe 0,5 % CM  – informuje ekspert z salonu Direct Floor w Poznaniu, Łukasz Bydołek, kierownik ekip parkieciarskich.

A  jeśli mamy ogrzewanie podłogowe?

Podłoga kładziona na ogrzewanie jest wrażliwsza i łatwiej ulega wypaczeniom, dlatego należy szczególnie zadbać o spełnienie wymogów wilgotności. Po instalacji powinno się wygrzać podłoże i sporządzić protokół wilgotności, który będzie wyznacznikiem możliwości położenia podłogi dwu lub trójwarstwowej. Jeśli więc nosimy się z zamiarem instalacji ogrzewania i późniejszego położenia podłogi, koniecznie dopilnujmy, aby montażyści sporządzili protokół.

Wilgotność jastrychu dla cementu i anhydrytu nie odbiega od parametrów wilgotności podłoża bez ogrzewania i wynosi odpowiednio: 1,8 % dla cementu oraz 0,3 % dla anhydrytu  – mówi Łukasz Bydołek.

Deska desce nierówna, czyli wilgotność drewna

Oprócz wilgotności podłoża należy też znać wilgotność drewna. Jest ona równie istotna. Według doradcy z salonu Direct Floor wilgotność desek powinna wynosić 7% +- 2% dla materiałów warstwowych oraz 9% +- 2% dla materiałów litych. Wilgotność różni się w zależności od tego czy jest to deska warstwowa czy lita. Wilgotność desek powinna być zmierzona na około 30% materiału. Produkty renomowanych producentów zakupione w profesjonalnym punkcie handlowym zwykle mieszczą się w wymaganych granicach.

Decydując się na zakup desek przez Internet zapytajmy o ich wilgotność. Zmierzenie jednej czy dwóch desek nie daje pełnego obrazu wilgotności.

Dobry parkieciarz powinien sprawdzić wilgotność desek litych tuż przed ułożeniem, po aklimatyzacji. Natomiast ostateczne mierzenie odbywa się tuż przed położeniem.

Wilgotność względna powietrza %
Temperatura powietrza °C
15
20
25
65
11,8
11,6
11,4
60
10,6
10,5
10,4
55
9,9
9,8
9,7
50
9,1
9,0
8,8
45
8,5
8,3
8,1

Tabela wilgotności równoważnej drewna z zależności od wilgotności względnej i temperatury powietrza źródło: Novol

Zwróćmy na to uwagę, bo skutki niedopilnowania mogą być dużym obciążeniem dla portfela. Jeśli deski rozszczelniły się po położeniu, powstały między nimi szpary to najprawdopodobniej były zbyt wilgotne. Jeśli parkiet spuchł to możliwe, że położyliśmy zbyt suche drewno, które chłonie nadmiar wilgoci. Zawsze jednak musimy brać pod uwagę, że podłoga może ulec wypaczeniom, jeśli nie zwrócimy uwagi na wilgotność powietrza.

Istotna jest także szerokość desek. Im szersze, tym łatwiej uwidaczniają się szpary pomiędzy nimi, więc jeśli zależy nam na idealnie przylegającej podłodze, kupmy węższe deski. Nie zapominajmy jednak, że podłoga lita to naturalne drewno, w którego niewielkich deformacjach często tkwi cały urok. Aby zminimalizować ryzyko warto dobrać odpowiednie drewno. Najlepiej sprawdza się tu drewno egzotyczne jak azjatyckie merbau, afrykańskie iroko czy doussie. Te gatunki charakteryzują się dużą elastycznością.

Powietrze

Ostatnim parametrem, który powinniśmy zmierzyć przed ułożeniem podłogi jest wilgotność powietrza. Optymalna waha się ona pomiędzy 45% a 65%. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 18 st. C i nie wyższa niż 22 st. C. Po położeniu podłogi dobrze jest zaopatrzyć się w miernik wilgotności. Jeśli w okresie grzewczym będziemy nawilżać powietrze, a w czasie upałów odprowadzimy nadmiar wilgoci z pomieszczenia za pomocą klimatyzatora, możemy mieć pewność, że wilgotność pozostanie na odpowiednim poziomie.

Co by było gdyby

Jeśli nieodpowiednio zmierzymy wilgotność możemy spodziewać się katastrofalnych skutków. Zła wilgotność może powodować łódkowanie lub krawędziowanie, uniesienie się podłogi.

Zamawiając fachowca spodziewajmy się, że przy złych parametrach wilgotności może odmówić położenia podłogi. Zdarzają się jednak klienci, którzy pomimo zagrożeń kładą deski na własną odpowiedzialność, podpisując odpowiednie dokumenty. W razie deformacji podłogi ich reklamacja na pewno nie zostanie uwzględniona.

Nie bądźmy więc w gorącej wodzie kąpani. Przy zachowaniu wszystkich wskaźników i przy odpowiedniej dbałości podłoga będzie nam służyć przed długie lata.

Data dodania: 29.07.2010