Minione targi BUDMA oraz WinDoor-tech przyciągnęły do Poznania blisko 800 wystawców z 26 krajów. Przez cztery dni w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich o powierzchni 55 tys. m2, pojawiło się niemal 45 tys. osób.

Ogromna liczba zwiedzających i wystawców pozwoliła na przeprowadzenie badań na temat profilu osób, które postanowiły pojawić się na targach. Zebrane informacje potwierdzają, że głównymi odbiorcami BUDMY są osoby decyzyjne oraz związane z handlem.

Czas na liczby

Spośród 45 tys. ludzi najliczniejszą grupę zwiedzających stanowili przedstawiciele sieci handlowych (44%). Tuż za nimi uplasowali się wykonawcy i fachowcy (35%), natomiast architekci i projektanci stanowili trzecią siłę wśród najliczniejszych odbiorców targów.

Budma w liczbach

Źródło: BUDMA

Warto przyjrzeć się statystykom pod względem zajmowanego stanowiska w pracy. Aż 53% osób, które pojawiły się na BUDMIE mają możliwość podejmowania decyzji zakupowych w swoich firmach.

Budma w liczbach

Źródło: BUDMA

Biznes międzynarodowy

Na targach BUDMA można było spotkać przedstawicieli 49 krajów z całego świata. Najliczniejszą grupę stanowili Niemcy (15%), a tuż za nimi znaleźli się Litwini (12%). Warto również odnotować fakt, że blisko 11%  zagranicznych przedstawicieli stanowili Skandynawowie.    

 

Budma w liczbach

Źródło: BUDMA

* ARABIA SAUDYJSKA, BOŚNIA I HERCEGOWINA, BUŁGARIA, CHINY, CHORWACJA, CYPR, CZARNOGÓRA, GRECJA, GRUZJA, INDIE, ISLANDIA, IZRAEL, KOREA POŁUDNIOWA, LUKSEMBURG, MALTA, MOŁDAWIA, NOWA ZELANDIA, PORTUGALIA, SERBIA, SZWAJCARIA, TAJWAN, TURCJA, USA, UZBEKISTAN, WĘGRY.

BUDMA z nowościami

Tegoroczna edycja obfitowała w wiele atrakcji. Podczas targów można było zobaczyć kilkaset nowości, a także kilkadziesiąt rynkowych nowości w ramach Klubu Premier BUDMA. Organizatorzy przyznali również 29 Złotych Medali MTP. Wyróżnienia te otrzymują innowacyjne produkty, które potwierdzają m.in. swoją wartość użytkową – pełen opis laureatów można znaleźć tutaj. Spośród nagrodzonych produktów publiczność miała możliwość wyboru najlepszego z nich. Laureatem Złotego Medalu – Wybór Konsumenta został energooszczędny system montażu okien EMO firmy Stropex.

 

Budma w liczbach

Źródło: BUDMA

Głodni wiedzy

W trakcie trwania targów odbyło się łącznie ponad 100 prelekcji na kilkudziesięciu konferencjach, seminariach i prezentacjach. W trakcie czterech dni odbyło się m.in. I Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Zwiedzający mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat kodeksu urbanistyczno-budowlanego, programu Mieszkanie Plus czy nadzoru rynku wyrobów budowlanych. Z kolei w ramach VIII Forum Budownictwa Pasywnego i Efektywności Energetycznej poruszano temat efektywności energetycznej, zalet budowania obiektów w technologii pasywnej oraz głębokiej termomodernizacji.

Czas architektów

Organizatorzy targów BUDMA zadbali również o wydarzenia skierowane do architektów. Forum Architektury organizowane wspólnie z Izbą Architektów RP pozwoliło na poznanie produktów o niezwykłym dizajnie oraz ciekawych walorach architektonicznych. Przeprowadzono również debatę architektoniczną na temat „Społecznej odpowiedzialności architekta”, którą poprowadził dziennikarz i krytyk architektury Jakub Głaz.

Odbyły się także spotkania z gośćmi specjalnymi. Główną gwiazdą architektoniczną był Fernando Menis – twórca Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu. Zwiedzający mieli również okazję spotkać się m.in. z architektami z pracowni Bulanda Mucha Architekci czy Stanisławem Niemczykiem.

W trakcie BUDMY wyłoniono zwycięzców trzeciej edycji konkursu Szkice Architektoniczne. Na najwyższym podium stanęła Maria Krupiak z Politechniki Opolskiej, natomiast publiczność wyraziła uznanie dla Michała Ptaka z Podhalańskiej Państwowej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Mistrzowskie rozdanie

Oprócz prezentacji produktów nie mogło zabraknąć różnorodnych zawodów. Parkieciarze mierzyli się z czasem i interesującymi wzorami podłóg w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Parkieciarzy, natomiast montażyści wykładzin sprawdzali swoje umiejętności w Mistrzostwach Polski Montażu Wykładzin. Z kolei młodzi zawodnicy będący jeszcze w trakcie edukacji szkolnej, walczyli o nagrody w turnieju budowlanym Złota Kielnia. Szerszą relację z tych wydarzeń można znaleźć w tym miejscu.

BUDMA 2018 odbędzie się w Poznaniu w dniach od 30 stycznia do 2 lutego.

Autor: Radosław Kaczmarek

Data dodania: 06.04.2017