Młodzi projektanci w ramach imprezy Nowy Folk Design odbywającej się w dniach 15-19 listopada, mieli szanse pokazać swoje umiejętności w dziedzinach: wyposażanie wnętrz, projektowanie biżuterii i odzieży w siedzibie Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Ostatniego dnia warsztatów odbył się pokaz projektów, które zostaną wdrożone do produkcji w firmach Meble Vox, W. Kruk, Solar.
Ideą warsztatów Nowy Folk Design była wymiana doświadczeń w projektowaniu biżuterii, odzieży i mebli. Połączenie folku z nowoczesnym designem i technologią jest próbą ocalenia przed zapomnieniem osiągnięć polskiej sztuki i rzemiosła, a jednocześnie tworzeniem nowej wartości w projektowaniu. Uczestnicy pracowali w multidyscyplinarnych zespołach. W pierwszych dniach warsztatów odbyły się spotkania z Anną Wróblewską i Sylwią Hull-Wosiek, podczas których rozmawiano o innowacji i kreatywności. Posłuchać można było także etnologów, którzy mówili o tradycji projektowania odzieży, jubilerstwa oraz wyposażenia wnętrz.
Rozpoczął się konkurs. Pierwszym zadaniem każdej z grup, było wyszukanie koncepcji dotyczących mebli, biżuterii lub odzieży i ich prezentacja. Następnie wszystkie pomysły podsumowano, wyciągnięto wnioski i stworzono jeden projekt, nad którym zespoły pracowały przez kolejne trzy dni. Do sukcesu przyczyniło się wykorzystanie co-creation, czyli innowacyjnego narzędzia projektowania. Polega ono na zaangażowaniu użytkowników w cały proces tworzenia, od idei, przez ocenę projektów po weryfikację rozwiązań etc. Portal www.nowyfolk.pl stworzył platformę umożliwiającą komunikowanie się między uczestnikami konkursu. Na bieżąco zamieszczane tam były np. szkice projektów, które oceniać mogli internauci. Na stronie można było obejrzeć także relacje z warsztatów, filmy z postępu prac, zdjęcia, opinie liderów zespołów i uczestników. W warsztatach wzięli udział studenci ASP z wydziałów wzornictwa oraz projektanci, którzy zostali wybrani na podstawie przesłanych portfolio z prezentacjami ich projektów.
Werdykt Jury
-Werdykt jury jest bardzo pomyślny dla wszystkich uczestników. Celem warsztatów było pokazanie metodologii pracy w multidyscycplinarnych zespołach, bo tak pracuje dziś większość świadomych wartości innowacji firm. Jesteśmy zgodni co do tego, że wszystkie zespoły sobie z tym założeniem doskonale poradziły i dzięki temu, w tak krótkim czasie powstały tak dobre projekty. Prawdziwą nagrodą dla wszystkich uczestników warsztatów jest bezcenne doświadczenie jakie zdobyli podczas tych kilku dni, zarówno umiejętność współpracy nad wspólnym projektem, jak i poznanie całego procesu powstawania produktu w firmie – podsumowuje Anna Wróblewska.
Jury oceniało prace według następujących kryteriów:
• realizacja koncepcji na poziomie pierwszych modeli,
• zaangażowanie i kreatywność,
• umiejętność pracy w zespole,
• możliwość wdrożenia do produkcji,
• atrakcyjność rynkowa
Najwyższą notę otrzymał zespół projektujący biżuterię pod opieką Anny Orskiej. Jurorzy tak argumentują swoją decyzję:
-Doceniliśmy to, że cały zespół współpracował od początku nad jednym projektem. W widoczny sposób zostały zaadaptowane i połączone rozwiązania wypracowane przez poszczególne osoby. Dzięki temu projekt biżuterii nosi rysy indywidualne, ale jednocześnie tworzy spójna całość. Tym samym zespół biżuterii najpełniej zrealizował ideę warsztatów i stworzył satysfakcjonujący projekt.
Jak przyznaje Anna Weronika Brzezińska, jedna z jurorek:
-Bardzo mi się podobają wszystkie propozycje, które przedstawiły zespoły i w każdym z nich widać wyraźną inspirację folkiem. Nie są to takie nachalne inspiracje sprowadzone tylko i wyłącznie do dekoracyjności. Folk pojawia się w strukturze przedmiotu, tworzy osobistą historię każdego z zaprojektowanych przedmiotów. Jesteśmy przyzwyczajeni do swoistego folkowego horror vacui – dużo, bogato, kolorowo, o krok od kiczu. Zaproponowane przez zespoły propozycje są skromne i wyważone, dobrze przemyślane, a inspiracje są dobrze uargumentowane. […]W meblu składającym się z kilku modułów również są inspiracje zarówno tradycyjnymi meblami i ich konstrukcją (skrzynia, biurko z mobilnym blatem wykorzystującym idee ludowej ławy z oparciem), jak i zdobnictwie tkanin: motyw pętlicy wykorzystanej jako uchwyt, zasłonki w kolorowe paski, obszycia poduszek niczym w paradnej izbie[…]
Dlatego zachęcamy wszystkich kreatywnych do czerpania inspiracji z folkloru, jak widać może on przynieść wiele korzyści oraz upiększyć polskie wnętrza.
Listopad należał do Poznania. Nie dość, że Lech Poznań wygrał z Manchesterem City 3:1 to jeszcze duma Wielkopolski stała się stolica Nowego Folk Designu.
Data dodania: 26.11.2010