Podczas rozgrywanych w Czeskich Budziejowicach X Mistrzostwach Europy Młodych Parkieciarzy 17- letni Dawid Szylar wywalczył tytuł mistrzowski. Drugi reprezentant kraju – 25-letni Michał Łuka został wicemistrzem Europy.

To największy w historii zawodów sukces polskiego rzemiosła parkieciarskiego. W finale rozegranym w Czeskich Budziejowicach w dniach 14 – 15 maja, wzięło udział 14 zawodników z wiodących w technice usług parkieciarskich krajów: Austrii, Holandii, Polski, Niemiec, Rumunii, Włoch oraz Czech. Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu wzoru składającego się z deszczułek litych jesionu i orzecha amerykańskiego o wymiarach 22x70x400 mm. Podczas pierwszego dnia zawodnicy rozplanowali prace, zamontowali listwy, przygotowali podłoże oraz dokonali obróbki maszynowej elementów, a także przykleili je z zachowaniem dylatacji 15 mm. Na wykonanie wszystkich tych czynności mieli 8 godzin. Już po I etapie faworytami byli reprezentacji Polski – Dawid Szylar oraz Michał Łuka. Drugiego dnia zwodnicy szlifowali i olejowali ułożony wcześniej parkiet. Ocenie podlegały: czas, jakość, organizacja pracy oraz efekt końcowy. Jurorzy brali również pod uwagę przestrzeganie przepisów bhp oraz ppoż.

Mistrzem Europy Młodych Parkieciarzy na lata 2014-2015 został Dawid Szylar, wicemistrzem został Michał Łuka,a 3 miejsce ex quo zajęli Włoch Benjamin Thaler oraz Niemiec Paul Fischnaler. Puchar Przechodni Europejskiej Federacji EUFA+PF odebrał szef reprezentacji Polski Dariusz Kozera. Opiekę techniczną nad polską reprezentacją na zawodach sprawował Łukasz Kenio, jurorem i doradcą był Piotr Pióro, a nad oprawą medialną czuwała Joanna Boniecka. Źródło: Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy

Młody mistrz pochodzi z Makowej w województwie podkarpackim i jest uczniem Technikum Budowlanego w Rzeszowie. Swoje umiejętności nabywa również w rodzinnej firmie stolarsko-parkieciarskiej Szyl-Drew pod opieką ojca Jerzego Szylara. Dotychczas jego największym sukcesem było zajęcie II miejsca w Mistrzostwach Polski Młodych Parkieciarzy, które odbyły się w marcu na targach Budma 2014.

Zdobywca II miejsca, dwudziestopięcioletni Michał Łuka, jest aktualnym mistrzem Polski Młodych Parkieciarzy. Pochodzi z Pruszcza Gdańskiego, a umiejętności zawodowe zdobywa pod okiem Mariusz Jabłońskiego. Wyjazd na Mistrzostwa Europy zorganizowało Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy przy udziale sponsorów i partnerów reprezentacji : firm Bona, Domalux, Mafell, Mapei, Budma.

Data dodania: 23.05.2014