Europejska Federacja Przemysłu Parkietowego (FEP) na podstawie wstępnych informacji uzyskanych od firm członkowskich oraz dyskusji prowadzonych na targach DOMOTEX 2012 szacuje, że zapotrzebowanie na parkiety drewniane na rynku europejskim w 2011r., w porównaniu z poprzednim rokiem, utrzymuje się na stabilnym poziomie. Ogólny obraz nie jest jednak jednolity, wartości zmieniają się w zależności od kraju.
Pierwsze wyniki wskazują na podobną sytuację, jaka miała miejsce w zeszłym roku, choć na kompletne dane trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. FEP podkreśla, że podaje tylko pierwsze prognozy, które mogą ulec zmianie po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji.
Zgodnie z tradycją poprzednich lat pełne i ostateczne wyniki zostaną ogłoszone na Walnym Zgromadzeniu związku na początku czerwca.
Wstępny wynik jest zgodny z oczekiwaniami i tendencjami zaobserwowanymi w ubiegłym roku. Odzwierciedla wpływ kryzysu gospodarczego i finansowego, który niestety trwa dłużej niż wszyscy się spodziewaliśmy.
– W tych okolicznościach ogólna wydajność naszego przemysłu jest na pewno godna podkreślenia. Popularność parkietu jest wciąż wysoka i można mieć tylko nadzieję, że obiecujące wyniki zapotrzebowania konsumpcyjnego w niektórych krajach, przełożą się także na inne regiony. To przyczyniłoby się do pożądanego wyrówniania poziomów we wszystkich krajach członkowskich FEP – powiedział Prezes Europejskiej Federacji Przemysłu Parkietowego Lars Gunnar Andersen.
Dane uzyskane przez FEP sugerują, że całkowita konsumpcja parkietów w krajach UE/EFTA ustabilizowała się na poziomie około 95 mln m2. Wzrost zapotrzebowania zanotowano natomiast na rynkach niemieckim, austriackim, szwajcarskim i szwedzkim. Niestety w wielu innych krajach poziom ten jest znacznie niższy. Ta sytuacja według FEP spowodowana jest przedłużającym się kryzysem w Hiszpanii.
Dużą przeszkodą i zarazem wyzwaniem dla koncernów europejskich i ich przyszłych strategii biznesowych jest ograniczona dostępność surowców, wzrost kosztów, a także utrzymująca się na stałym poziomie ostra konkurencja ze strony producentów azjatyckich.
Mimo chwiejnych ostatnio wskaźników ekonomicznych Komisji Europejskiej, elastyczność i kreatywność części członkowskich firm FEP, a także najwyższa jakość europejskiego parkietu jest dla Federacji powodem do przekonania, że przemysł parkietowy czeka jeszcze bardzo wiele wyzwań, ale wyjdzie z kryzysu zwycięsko.
Walne Zgromadzenie FEP 2012
56. Walne Zgromadzenie i 37. Europejski Parkieciarski Kongres FEP odbędzie się w dniach 7-8 czerwca w Istambule.
Data dodania: 17.02.2012