14 grudnia w poznańskim hotelu Mercure odbyła się kolejna odsłona Konferencji DESIGN. W sezonie jesienno-zimowym odbyło się 10 konferencji. Wszystkie odwiedziło prawie 1000 architektów, a swoje nowości zaprezentowało około 70 firm z branży wyposażenia wnętrz.

Konferencja DESIGN to spotkanie w szczególności poświęcone architekturze i aranżacji wnętrz. Podczas imprezy architekci i projektanci mają okazję poznać bliżej nowe trendy, produkty i technologie, które można wykorzystać do aranżacji i wyposażenia wnętrz.

Nowoczesne wnętrza

Podczas poznańskiej edycji jako pierwsza wystąpiła Anna Janik-Matuszewska z Kreacji Przestrzeni, która zaprezentowała projekt biura prawniczego firmy T-Legal.

Prezentowany projekt był przykładem nowoczesnego stylu wystroju wnętrz. Jak podkreśliła projektantka, uzyskanie takiego efektu końcowego nie byłoby możliwe bez dobrej współpracy z inwestorem, która jest niezwykle ważna w pracy każdego architekta.

Następnie zaprezentowała się firma Marbet Style. Ryszard Czernicki opowiedział o historii i działalności przedsiębiorstwa oraz przedstawił szeroką ofertę marki zatytułowaną Marbet Style – Modne i Stylowe wnętrza komercyjne. Prezentacja obejmowała aktualną ofertę mebli zarówno do wnętrz prywatnych, jak i wnętrz użytku publicznego.

Po ciekawych propozycjach aranżacyjnych przyszedł czas na prezentację zatytułowaną Podłogi z drewna bambusowego – piękno i funkcjonalność, którą przedstawił Tadeusz Frączek z firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Podczas prezentacji projektanci mogli zapoznać się z szeroką gamą podłóg bambusowych, poznać ich właściwości oraz zastosowanie w różnego typu wnętrzach.

Konferencja Design to również możliwość zaprezentowania najnowszych rozwiązań technologicznych i innowacyjnych w zakresie dekoracji wnętrz.

Michał Bogusławski z Glen Dimplex Polska przedstawił interesujące produkty z dziedziny kominków elektrycznych – Optiflame i Opti-Myst.

Ku zdziwieniu wielu uczestników konferencji zaprezentowane kominki do złudzenia przypominały tradycyjne kominki opałowe. Wszystko to dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii.

Warto dodać, że firma Glen Dimplex Polska jako pierwsza na świecie opatentowała elektryczny efekt ognia.

Włoski akcent podczas konferencji wprowadziła firma Casa Valentina, którą zaprezentowała Ewa Chruścińska.

Casa Valentina specjalizuje się w produkcji karniszy, rolet oraz innowacyjnych rolet z diodami LED.

Podczas prezentacji zostało przedstawionych kilkanaście produktów Casa Valentina. Jednym z ciekawszych przedstawionych modeli był system rolet połączony z firanami lub zasłonami. Jak przystało na włoską elegancję podczas prezentacji nie zabrakło nowoczesnych i ekskluzywnych propozycji rolet zdobionych kryształami Swarovskiego lub elementami skórzanymi.

 W trakcie przerwy architekci i projektanci mogli obejrzeć produkty na stoiskach prezentowanych w sali wystawowej oraz skorzystać z indywidualnych konsultacji eksperta z każdej prezentującej się firmy.

Najwyższa jakość szkła ornamentowego

Po przerwie przyszedł czas na prezentację zatytułowaną: Nowoczesne otoczenie – zastosowanie szkła we wnętrzach przedstawioną przez Katarzynę Siruga z firmy Saint-Gobain Glass.

Jedną z zaprezentowanych możliwości była gama szkła Masterglass, która składa się z sześciu wzorów bezbarwnego szkła ornamentowego. W procesie produkcji płynna masa szklana przechodzi między dwoma grawerowanymi cylindrami, a uzyskane szkło ma bardzo precyzyjnie wytłoczoną powierzchnię.

Innym zaprezentowanym modelem szkła produkcji Saint-Gobain Glass był Planilaque evolution -model szkła lakierowanego o wysokiej wytrzymałości. Kolor i nieprzezierność zawdzięcza pokryciu tylnej powierzchni warstwą lakieru, która następnie zostaje wypalona.

Dla wielu projektantów nowoczesne rozwiązania technologiczne to jeden z podstawowych elementów przy projektowaniu wnętrza. Dlatego też prezentacja firmy Smart Home wzbudziła spore zainteresowanie.

Fibaro System to propozycja przedstawiona przez Jakuba Wiercińskiego i Przemysława Starczewskiego z firmy Smart Home.

Nieograniczona kolorystyka drewna

Dąb jest jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów na podłogę. Swoją popularność zawdzięcza niezliczonym możliwościom obróbki. Nieograniczoną kolorystykę desek dębowych litych i warstwowych przedstawił Tomasz Mielcarek z direct floor – poznańskiego salonu podłogowego.

Kolor jaki uzyskamy zależy od sposobu obróbki drewna.

Ekologia i technologie

Przedstawiciele firmy Cameleo Decorative Coats – producenta farb i tynków dekoracyjnych zaprezentowali dekoracyjne panele 3D.

Panele Cameleo to idealna propozycja dla wnętrz stawiających na ekologię. Jeśli zależy nam na ekologicznych materiałach, a do tego na ciekawej, nowoczesnej aranżacji – panele 3D sprawdzą się doskonale.

Sebastian Deroń w imieniu MT Partner przedstawił program InteriCAD T5. Program ten umożliwia modelowanie pomieszczeń, ich umeblowanie oraz wykonanie fotorealistycznego renderingu, animacji, panoramy 360 st. oraz rysunków wykonawczych.

Kolejną nowością technologiczną, a zarazem ostatnią prezentacją podczas poznańskiej konferencji był innowacyjny produkt SpeedKey firmy abiLine, który zaprezentował Grzegorz Walacki.

SpeedKey to inteligentne systemy włączników, które zostały zaprojektowane w celu ograniczania zużycia energii elektrycznej w domu, biurze czy hotelu.

Podsumowaniem tegorocznej konferencji w Poznaniu było wystąpienie Macieja Aronowicza z Wnętrz Publicznych, który przedstawił Przegląd inspirujących wnętrz publicznych.

Data dodania: 19.12.2011