– Ekologia jest stawiana na jednym z pierwszych miejsc jeśli chodzi o zakres ważności w projektowaniu w ogóle – mówił podczas czwartkowej konferencji Trendy w Architekturze Wnętrz organizowanej przez firmę Virtus w Warszawie Marcin Wagner. Słowa reprezentanta firmy Dyson można jednak odnieść także do charakteru prezentacji innych wystawców. Każdy bowiem podkreślał znaczenie ekologii w projektowaniu.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia Aleksandry Grzonki-Grabowskiej, która przedstawiła krótki wykład na temat wzajemnych relacji architektury oraz projektowania wnętrz. Podczas tej prezentacji padło ważne zdanie podkreślające, że „granice pomiędzy architekturą, wzornictwem i grafiką praktycznie nie istnieją, gdyż dyscypliny te nieustannie się ze sobą przenikają”. Prowadząca wykład uwypukliła ten fakt prezentacją kilku własnych pomysłów, dla których punkt wyjścia stanowiło logo firmy zamawiającej projekt.
Prezentację nowości rozpoczęła firma TIKKURILA – producent farb oraz tynków strukturalnych skupił się tym razem na przedstawieniu zgromadzonym najnowszego programu wspomagającego projektowanie zawierającego pełną bibliotekę produktów tej firmy.
Bardzo ciekawa okazała się prezentacja firmy FALMEC, wprowadzającej okapy włoskie wysokiej jakości na rynek polski. W ofercie dystrybutora można znaleźć szereg supercichych okapów ukrytych oraz dekoracyjnych. Na szczególną uwagę zasługują projekty z serii PRESTIGE, których cechą jest pełnienie, oprócz przeznaczenia typowo kuchennego, funkcji oświetleniowej. Wspomniane urządzenia posiadają dekoracyjne szklane czasze, które mogą posłużyć jako samodzielne punkty oświetleniowe. Godny uwagi jest również okap typu DAWN DREFT, czyli automatycznie sterowane urządzenie wysuwające się wprost z blatu kuchennego. Oprócz tego FALMEC swoim klientom proponuje również szereg standardowych okapów dostępnych w wymiarach dostosowanych do indywidualnych potrzeb.
Podczas konferencji wystąpił także Artur Nowak z Firmy BENJAMIN MOORE Polska. I w tym przypadku usłyszeliśmy zapewnienia, że wysokiej klasy farby proponowane przez firmę są tworzone z prawdziwą troską o środowisko naturalne.
Sebastian Staniszewski z firmy ACO Industries z kolei zaprezentował zgromadzonym tzw. wycieraczkę wykonaną z drewna tekowego na nierdzewnej kuwecie mającą na celu uprzyjemnienie codziennych wizyt w łazience i pod prysznicem.
Tuż przed pierwszą przerwą mieliśmy natomiast okazję usłyszeć co nieco na temat podłóg firmy BAUWERK. Firma ma, jak twierdzi jej przedstawiciel, „największy asortyment drewnianych podłóg ekologicznych” , a wszystkie jej produkty nie tylko mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe, ale posiadają w dodatku bardzo korzystne wartości oporu cieplnego.
Kolejnym z wystawców był Michał Ławniczak z poznańskiej firmy RADAWAY, produkującej wysokiej jakości kabiny prysznicowe w stosunkowo przystępnych cenach.
Na szczególną uwagę zasługują nowości zaprezentowane przez firmę TARKETT. Pierwsza z nich to wykładzina FLOOR IN BOX – jak już sama nazwa sugeruje mamy tutaj do czynienia z łatwymi w montażu pasami wykładziny o szerokości 22 cm i długości 2 m. Zaletą produktu jest ułatwiony samodzielny montaż, dzięki temu, że wykładzina wyposażona jest w samoprzylepny spód pozwalający zarówno na łatwe przymocowanie oraz demontaż poszczególnych pasów. Nie należy bać się ewentualnego odklejania poszczególnych części, gdyż wykładzina jest odporna na tzw. „odklejanie poziome”. Jak zapewniali przedstawiciele firmy „podłoga w pudełku” to idealne rozwiązanie do małych mieszkań, pokojów dziecięcych oraz innych pomieszczeń tego typu.
Druga nowością firmy TARKETT na polskim rynku są cieszące się w Europie zachodniej ogromnym powodzeniem, wykładziny PCV z serii STARFLOOR TREND, imitujące panele podłogowe.
Oprócz tego firma zaprezentowała pokrótce całość swojej standardowej oferty.
Ciekawym doświadczeniem okazała się prezentacja Huberta Stawickiego i jego firmy LASSART specjalizującej się w niecodziennej metaloplastyce – głównie projektami schodów, klatek schodowych, balustrad, ale również rzeźb.
Fabryka Sufitów EXTENZO również przedstawiła zgromadzonym ciekawą ofertę nietypowych sufitów napinanych.
Na koniec kilka słów do zgromadzonych miał wspomniany przeze mnie na początku Marcin Wagner, a całość zwieńczona została drugą częścią wykładu Aleksandry Grzonki-Grabowskiej.
Data dodania: 17.06.2011