Fidbox to elektroniczny system monitoringu warunków eksploatacji drewnianej podłogi, który mierzy temperaturę i stopień wilgotności podłogi w trakcie jej użytkowania. W zamyśle producenta ma chronić zarówno parkieciarzy, jak i inwestorów przed niesprawiedliwymi oskarżeniami.

Historia urządzenia fidbox (floor identification box) jest związana ściśle z Helmutem Jilg’em, który przez wiele lat prowadził firmę parkieciarską. Jilg, jak sam o sobie mówi, odczuwa ciągłe pragnienie do tworzenia czegoś nowego, zdecydował się rozwijać innowacyjne urządzenie, które ma ułatwić identyfikowanie problemów powodujących uszkodzenia drewnianych podłóg.

Obecnie Jilg współpracuje z firmą fp floor protector, która jest producentem urządzenia Fidbox.

Intensywna praca i zamiłowanie Jilga do nowoczesnych rozwiązań przyniosły pierwsze efekty w 2008 roku, kiedy Fidbox’owi zostało przyznane wyróżnienie dla innowacyjnych produktów – Karl Ritter of Ghega Innovation Award.

Fidbox to elektroniczny system monitoringu temperatury i wilgotności podłogi drewnianej. System składa się z rejestratora parametrów oraz czytnika danych. Rejestrator jest montowany podczas instalacji podłogi w wyfrezowanym otworze w wyznaczonym elemencie posadzki.

Czujnik ten mierzy i rejestruje zmiany temperatury i wilgotności przez kilka lat od zainstalowania. Drugi element systemu – elektroniczny czytnik – umożliwia zapisywanie danych, przesyłanie ich do komputera i analizowanie.

Korzyści podkreśla także Joachim Barth, Mistrz Parkieciarstwa, Starszy cechu: – fidbox po raz pierwszy dostarcza przekonywujących długoterminowych danych o warunkach wewnątrz parkietu drewnianego czy też całej konstrukcji. Na ich podstawie można wyciągnąć pewne wnioski co do przyczyn powstania szkody.

System Fidbox ma nie tylko chronić parkieciarzy, ale także pomóc właścicielom podłogi w szybkim rozwiązaniu problemu.

Producent fidbox’a liczy, że urządzenie to ma szansę stać się standardowym produktem używanym podczas montażu parkietów.

Jak działa system fidbox?

Płytka z rejestratorem wbudowywana jest w podłogę pod parkietem, co umożliwia jej pomiar wahania wilgotności i temperatury całej konstrukcji. Zapisane dane można odczytać za pomocą fal radiowych bez demontażu podłogi.

Do odczytywania danych służą dwa rodzaje elektronicznych czytników – Handheld S Basic i Premium.

Handheld Basic zawiera czytników kodów kresowych 1D i moduł Bluetooth, służący do przenoszenia danych. Może być także opcjonalnie wyposażony w WLAN. Urządzenie Handheld wyszukuje płytkę fidbox poprzez wskazania akustyczne oraz graficzne. Umożliwia odczyt danych pomiarowych wraz z końcowym porównaniem wartości ze zdefiniowanymi wcześniej wartościami graficznymi. Odczytane wartości pomiarowe zapisywane są w pamięci długotrwałej urządzenia.

Producentem Handheld Basic jest firma Unitech. Czytnik jest wyposażony w system operacyjny Windows CE 5.0, a w standardowym wyposażeniu znajduje się akumulator 3,7 V/2200 mAh, zasilacz sieciowy oraz kabel USB.

Droższa wersja czytnika – Handheld Premium – oprócz wbudowanych już portów Bluetooth, jest wyposażona w ekran dotykowy i posiada wytrzymałą obudowę, która zapewnia ochronę przed uderzeniami i wilgocią.

Producentem tego urządzania jest firma TDS. Wyposażone jest w system operacyjny Windows Mobile 6.0. W standardowym wyposażeniu znajduje się kabel USB oraz zasilacz sieciowy, a opcjonalnie może być uzupełnione o czytnik kodów kreskowych, wybudowany aparat cyfrowy, WLAN oraz GPS. Funkcje Premium umożliwiają tabelaryczne zestawienie każdej wartości pomiarowej bezpośrednio po odczycie wraz z wartością graniczną konieczną do postawienia pierwszej diagnozy, wyświetlanie wszystkich odczytywanych danych pomiarowych o każdej porze, ustawienie parametrów przerw pomiędzy logowaniami oraz zmianę wartości granicznych.

Optymalną lokalizację rejestratora parametrów należy wybrać przed instalacją. Fidbox powinien znaleźć się w najcieplejszym miejscu mieszkania np. w salonie lub w pobliżu ogrzewania podłogowego. W pomieszczeniach o powierzchni 50 mkw i więcej oraz w wielopiętrowych budynkach i pomieszczeniach umieszczenie rejestratora powinno być dostosowywane indywidualnie.

Ważne jest by przed instalacją fidbox przechowywać w temperaturze pokojowej w chroniącym jego funkcjonalność opakowaniu aluminiowym.

Urządzenia nie można narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani zanurzać w wodzie. Nie wolno także wyjmować z urządzania baterii, jeśli się tak stanie konieczne będzie jego przeprogramowanie.

Aby uniknąć zafałszowania danych nie należy na lub w pobliżu rejestratora (płytki fidbox) stawiać mebli lub układać tekstylnych dywaników. Niekorzystny wpływ na odczyty może mieć także silne promieniowanie elektromagnetyczne np. telefonu komórkowego.

Fidbox może być montowany na wszystkich podłożach, które nadają się pod drewnianą podłogę. Element, w którym będzie znajdować się płytka rejestratora musi zostać uprzednio dokładnie przygotowany według załączonego szablonu. Podczas instalacji płytki w drewnianym elemencie należy przymocować ją za pomocą samoprzylepnej części. Nie można używać do tego żadnego innego kleju ponieważ mógłby spowodować on błędne pomiary. Trzeba także uważać podczas przyklejania elementu z płytką fidbox do podłoża, by nie pokrywać jej klejem do parkietu.

Fidbox w Polsce

System pomiaru wilgotności i temperatury podłogi drewnianej fidbox można kupić w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii. Jego dystrybucją zajmują się również Czesi.

W Polsce produkt ten znajduje się w ofercie firmy Lares. Cena podstawowego urządzenia – 170 x 45 x 7 mm wynosi 1450 zł netto. Cena urządzenia do odczytywania danych – Handheld Basic – wynosi 6600 zł netto.

Data dodania: 24.02.2011