Rozwój technologii jest nieodzownym elementem współczesności. Dotyczy to praktycznie każdej dziedziny życia. Jeżeli przypomnimy sobie np. jak wyglądał sprzęt RTV czy AGD dwadzieścia lat temu, to trudno nie dostrzec wielkiego “skoku cywilizacyjnego”. Postęp technologiczny jest także zauważalny w branży chemii budowlanej. Jak może wyglądać przyszłość produktów, które na co dzień są używane przez parkieciarzy czy montażystów wykładzin?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów adresowanych do tej grupy rzemieślników. Przy codziennej pracy wykorzystywane są różnego rodzaju zaprawy, masy naprawcze, kleje, lakiery, oleje itp. Mogłoby się wydawać, że ten rynek jest już w pełni zagospodarowany, a produkty wyczerpują wszystkie potrzeby parkieciarzy. Jednak regularnie pojawiają się nowe oraz ulepszone wersje produktów. Nad innowacjami pracuje szereg technologów – czy można zatem spodziewać się pojawienia w najbliższej przyszłości zupełnie czegoś nowego, co zrewolucjonizuje rynek?

Nawet jeśli nie spodziewamy się rewolucji, możemy z pewnością oczekiwać, że producenci będą w dalszym ciągu ulepszać parametry swoich kluczowych propozycji.

Nowość nie zawsze się sprawdza

Opinie wydają się być jednoznaczne. Ewolucja niweluje też ryzyko porażki biznesowej. W przypadku nowych produktów zawsze istnieje bowiem możliwość, że pomimo zalet mogą nie być dobrze przyjęte na rynku.

Brak ciepłego przyjęcia jednego produktu, nie oznacza jednak ogólnego zniechęcenia do wprowadzania kolejnych. Co kilka miesięcy na rynku pojawiają nowe produkty. Zdrowa rywalizacja nie tylko napędza branżę, ale także zapewnia wprowadzanie do sprzedaży coraz lepszych jakościowo produktów.

Trend EKO

Od kilku lat możemy zaobserwować pewien trend związany z rozwojem produktów chemii budowlanej.

Coraz bardziej wyśrubowane normy europejskie oraz zwiększająca się ekologiczna świadomość konsumentów, sprawiają że już od dłuższego czasu producenci chemii budowlanej podejmują działania związane z ochroną środowiska.

Fakt, że w Polsce są dopuszczone do sprzedaży pewne produkty, nie oznacza, że są one także legalne w innych państwach.

Nadchodzi czas maszyn

Montaż podłóg i tematyka chemii budowlanej jest także blisko spokrewniona z maszynami, z których korzystają fachowcy. I w tej dziedzinie ciągle pojawiają się nowe rozwiązania, odpowiadające na współczesne potrzeby montażystów.

– Nowe maszyny są potrzebne. Spotykamy coraz nowsze rozwiązania proponowane przez producentów parkietów. Musimy dostosować nasze narzędzia, aby sprostać oczekiwaniom i wymaganiom klientów – mówi Tomasz Paszkowiak, kierownik sprzedaży Janser Polska.

Jakim technologiom warto poświęcić uwagę w najbliższym czasie?

Technologia UV, znana dotychczas z zastosowań przemysłowych, chce wkroczyć także do sektora inwestycji.

Lepsze jutro

O ile możemy wskazać kierunek, w którym aktualnie rozwijane są produkty chemii budowlanej, o tyle trudno jest przypuszczać jak będzie wyglądać ten sektor za kilka czy kilkanaście lat.

Aktualne prognozy są jednak optymistyczne. Widoczne jest ożywienie rynku, pojawia się coraz więcej inwestycji, oferowane produkty są jeszcze lepszej jakości, a świadomość klientów odnośnie własnych potrzeb jest coraz większa.

Autor: Radosław Kaczmarek

Data dodania: 04.12.2015