O minionym roku na rynku podłogowym oraz o planowanych nowościach firmy Chapel Parket Polska w bieżącym roku rozmawialiśmy z jej przedstawicielami – Sebastianem Kosem oraz Pawłem Bekasem.

Które serie podłóg cieszyły się największym zainteresowaniem klientów w 2013 roku?

Sebastian Kos: Ubiegły rok był dla przedsiębiorstw z branży podłogowej trudny, pomimo to sprzedaż podłóg firmy Chapel Parket Polska wzrosła. Nasze podłogi nie są typowym produktem, to posadzki bardzo wysokiej jakości, wykonywane z drewna dębowego i tylko na zamówienie. Można powiedzieć, że hitem 2013 roku była seria Middle Age Floors, która w tym roku zmieniła nazwę na Chapel Minster. Podłogi te łączą wysoką odporność na zarysowania z niebanalną stylistyką nawiązującą do rezultatów działania natury. Deski i klepki Chapel Minster przypominają drewno, na które przez długi czas działały czynniki atmosferyczne takie jak opady, wiatr, czy promienie słoneczne. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe dzięki odpowiedniej obróbce drewna (większość prac wykonuje się ręcznie) oraz opatentowanym procesom postarzania drewna.

Podłogi stylizowane, a więc wykonane z postarzanego drewna cieszą się dużą popularnością. W minionym roku inwestorzy wybierali nie tylko deski przypominające wiekowe drewno, ale także stylizowane klepki i kasetony. Tego typu elementy są montowane zarówno w nowych (nieraz bardzo awangardowych) wnętrzach, jak i starych, odrestaurowywanych budynkach.

Mówiąc o popularnych elementach, nie można pominąć wzrostu sprzedaży naszych kasetonów i klepek podłogowych. Warto podkreślić także duże powodzenie podłóg warstwowych z serii In Between i Avance Floors, które można montować na ogrzewaniu podłogowym.

Jakie trendy będę panować w podłogach drewnianych w 2014 roku?

S.K.: Jestem przekonany, że dużym powodzeniem nadal będą cieszyły się podłogi stylizowane. Dzięki odpowiedniej obróbce drewna uwydatniamy jego naturalne piękno, nie tracąc jednocześnie jego charakteru. Tak jak w przyrodzie nie ma dwóch takich samych drzew, tak nie da się znaleźć dwóch identycznych desek, każda jest jedyna w swoim rodzaju. Ta niepowtarzalność przyciąga inwestorów zainteresowanych naturalnymi podłogami, którzy chcą mieć coś naprawdę unikatowego. Tegoroczna edycja targów DOMOTEX, jednego z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń branży podłogowej, także to potwierdziła. Trendy zaprezentowane w Hanowerze pozwalają sądzić, że prym nadal będą wiodły podłogi o intrygującej stylistyce, a jednocześnie bardzo dobrze wykonane pod względem technicznym. Myślę, że w 2014 roku w dalszym ciągu popularne będą podłogi z drewna drzew liściastych. Już od kilku lat panuje moda na rodzime gatunki, w tym między innymi na dąb, mniejszy jest zaś popyt na „egzotyki”.

Jakie nowości firma planuje wprowadzić w tym roku?

S.K.: W tym roku zdecydowanie wzbogaciliśmy nasz asortyment. U progu roku wprowadziliśmy do sprzedaży nieosiągalne wcześniej kolory i wymiary elementów, proponujemy także zupełnie nowe kolekcje podłóg. Inwestorzy mają teraz do dyspozycji m.in. szczotkowane posadzki Chapel Parish, czy Chapel Convent, które są postarzane i poprzecznie nacinane. Tegoroczną nowością są też sztorcowe podłogi Chapel Abbey – warstwowe mozaiki, które zdobyły prestiżowy znak Innovations@DOMOTEX podczas tegorocznych targów DOMOTEX. Wąskie grono nowych produktów wyróżniających się ciekawym designem i doskonałym wykonaniem wyselekcjonowało jury, któremu przewodniczył niemiecki projektant Stefan Diez.

Myślę, że inwestorów zainteresują także serie Chapel Priory i Chapel Monastery – pierwsza obejmuje krótkie i wąskie deski, druga – elementy w formacie XXL.

Nowe są także nazwy niektórych kolekcji, np. wspomniana już seria Middle Age Floors zmieniła nazwę na Chapel Minster, a kolekcja Chapel Antico od 2014 roku funkcjonuje pod nazwą Chapel Basilica.

Paweł Bekas: Nasza dotychczasowa oferta była różnorodna, lecz tegoroczne nowości dają inwestorom i projektantom jeszcze więcej możliwości. W ten sposób pokazujemy, że korzystając z dostępnych materiałów, kolorów i wykończeń, każdy może stworzyć własną, zupełnie unikalną podłogę. Nowości jest dużo, ale wszystkie będą dostępne u autoryzowanych dystrybutorów podłóg Chapel Parket już w tym kwartale.

Data dodania: 18.02.2014