Geometryczne kształty ponownie rozgaszczają się w naszych wnętrzach. Spopularyzowane w latach sześćdziesiątych dziś powracają z nową energią. Meble inspirowane wielokątami oraz ich abstrakcyjne kombinacje to jeden z silniejszych trendów we współczesnej sztuce użytkowej.
Geometria, pasy, wielobarwne grochy, kolorowa kratka oraz wzory pop-art – to wszystko, co na pierwszy rzut oka kojarzy nam się z latami sześćdziesiątymi, powraca dzisiaj ze zdwojoną siłą. Szczególnie często meble inspirowane wielokątami oraz abstrakcyjnymi kształtami pojawiają się w projektach największych światowych designerów. Pasują one doskonale do popularnych ostatnio aranżacji w stylu minimalistycznym oraz wnętrz modernistycznych.
Kształty geometryczne nie po raz pierwszy fascynują projektantów. Kochali je już starożytni Grecy, którzy pojęcie piękna definiowali za pomocą symetrii oraz prostoty linii. Nic zatem dziwnego, że i my współcześnie ulegamy magii geometrii, która łączy wszystkie najbardziej pożądane cechy dzisiejszego designu. Meble inspirowane wielokątami oraz abstrakcyjnymi formami spełniają wymagania funkcjonalności i oryginalności. Nie posiadają również zbędnych ozdób, są zarazem praktyczne i piękne.
Półki i regały
Przeglądając najnowsze projekty światowych designerów można napotkać wiele propozycji dla moli książkowych. Szczególnie wymyślny koncept stworzyli projektanci ze studia J1 z Los Angeles. T.SHELF to modułowy system, który może być połączony na wiele różnych sposobów, spełniając przy tym różne funkcje. Każdy jego element posiada kształt trójkąta. Choć całość zbudowana jest ze zwykłej sklejki, robi niezwykłe wrażenie.
Trapezy natomiast upodobał sobie brytyjski projektant Jethro Macey. Stworzył on wolnostojący regał o nazwie Fretwork. Zbudował go przy użyciu jasnego drewna dębowego oraz kratek z tworzywa sztucznego.
Jest to także mebel kompaktowy, który swobodnie można przekształcać i układać tak, jak nam wygodnie.
Równie ciekawym meblem jest DALT – projekt angielskiego artysty Kenyona Yeh. Półka posiada dwie nóżki w kontrastującym z resztą zielonym kolorem, podczas gdy druga część konstrukcji opiera się bezpośrednio na podłożu. Projekt Anglika jest odważny, ale także bardzo ciekawy!
Wypoczynek
Kształty geometryczne to źródło inspiracji także dla projektantów foteli i kanap. Miłość do tej estetyki oraz gry video Tetris zaowocowała powstaniem kompaktowej kanapy „To Gather” Studia Lawrence. Jest to mebel, który do złudzenia przypomina puzzle. Składa się z 6 elementów: fotela, kanapy, 2 podłokietników o kształcie „L” oraz takiej samej liczby rozdzielników o kształcie „V”.
W ofercie projektantów dostępne są wersje w różnych kolorach, a także z oparciami lub bez. Konfiguracje poszczególnych części „To Gather” są oczywiście dowolne.
Nieco inną propozycję przedstawia nam Samuel Chan z Londynu. Zaprojektował on kolekcję obłych, kubełkowych foteli inspirowanych kształtem kuli. Artysta ten jest powszechnie znany jako miłośnik odnajdywania potencjału drzemiącego w drewnie. Jego projekty są wykańczane ręcznie co podkreśla naturalne piękno wykorzystanego materiału.
Stoliki i krzesła
Dla Alvaro Catalana de Ocon najciekawszym kształtem geometrycznym jest romb. Łącząc takie trzy elementy można łatwo uzyskać heksagon, który odpowiednio pomalowany stworzy ciekawe złudzenie optyczne. W ten właśnie sposób powstał projekt designerskiego taboretu.
X Plus Table autorstwa Xiaoxi Shi to kolejny modułowy mebel o kształcie geometrycznym. Stolik idealnie wpisuje się zarówno w styl minimalistyczny jak i domowy modernizm. Artysta otrzymał za ten projekt prestiżową nagrodę Red Dot Design Award w 2011 roku.
Współczesny design czerpie inspiracje z wielu źródeł. Aktualnie do łask wracają meble o geometrycznych kształtach. Cechują się one zarówno ciekawym wyglądem, jak i wysoką funkcjonalnością. Są to także najczęściej sprzęty modułowe, które można dowolnie ze sobą zestawiać oraz używać je na różne sposoby.
Designerskie meble o geometrycznych kstałtach choć piękne, pasują jedynie do nowoczesnych wnętrz. MInimalizm, modernizm a także futuryzm to style, w których dobrze sprawdzają się geometryczne wzory, dodatki oraz sprzęty. Pamiętajmy również, że meble w tej estetyce mają skłonność przyciągania całej uwagi na siebie. Warto zatem pomyśleć o zestawieniu ich z neutralnymi kolorami ścian.
Data dodania: 01.03.2013