Wybierając podłogę do wnętrza, zazwyczaj myślimy o płytkach, laminacie albo wykładzinie. Podejmując decyzję, warto zwrócić także uwagę na panele lub płytki korkowe. Korek jest trwały, ciepły i odporny na uszkodzenia, a przede wszystkim bardzo ekologiczny.
Globalne ocieplenie wpływa niekorzystnie na środowisko. Świadomość bycia Eko jest coraz bardziej powszechna. Recykling, zmniejszenie zużycia plastiku, oszczędzanie wody i energii elektrycznej mogą przyczynić się do zatrzymania zmian klimatu.
Zadbać o środowisko możemy również wybierając podłogę z materiałów naturalnych – jednym z nich jest właśnie korek.
Korek – niezwykły surowiec naturalny
Korek to zewnętrzna warstwa kory dębu korkowego, występującego w strefie śródziemnomorskiej – w Portugalii, Hiszpanii i Maroko. Surowiec zbierany jest raz na 9 lat w okresie od początku maja do końca sierpnia. Pozyskiwanie zewnętrznej części kory jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla drzew i nie wymaga ich ścinania.
Korek jest materiałem odnawialnym – nadaje się do ponownego użycia w każdej postaci. Wykorzystywany w różnych dziedzinach przemysłu – od popularnych zatyczek butelek, skład materiałów kompozytowych, po specjalistyczne tarcze izolacji termicznej silników rakietowych.
Cechuje się dużą wytrzymałością i stabilnością. Ma właściwości hydrofobowe i antystatyczne. Dzięki dużej zawartości suberyny jest odporny na grzyby i bakterie. Jest trudnopalny i „neutralny węglowo” – podczas spalania skutecznie wiąże atmosferyczny dwutlenek węgla, dzięki czemu nie wpływa na globalne ocieplenie.
– Wybór podłogi to przede wszystkim względy estetyczne i praktyczne, jednak coraz częściej zwracamy uwagę na ekologię. Określenie BIO towarzyszy nam w każdej dziedzinie życie. Artykuły spożywcze, przemysłowe, a także wyposażenia wnętrz powinny być ekologiczne, jak najbardziej zbliżone do natury. W przypadku okładzin podłogowych korek idealnie wpisuje się w Eko – trendy, które coraz częściej doceniają inwestorzy — podkreśla Monika Ruta-Zygiel, projektantka wnętrz Monika Design
Podłoga korkowa – budowa
Na rynku podłogi korkowe dostępne są zarówno w formie paneli, jak i płytek.
– Istnieją różne rozwiązania techniczne w zakresie podłóg korkowych, ale zasadniczo każde z nich winno zawierać w sobie przynajmniej dwie warstwy korka – warstwę dekoracyjną z forniru korkowego i rdzeń z kompozytu korkowego, czyli połączonych ziaren zmielonego korka – mówi Grzegorz Kolarski, ekspert z firmy Wicanders
– Montaż paneli jest szybszy i tańszy, łatwiej też taką podłogę zdemontować. Płytki korkowe klejone do podłoża sprawdzą się przy dłuższym użytkowaniu. W przypadku łazienek nie mamy wyboru, tu można instalować tylko płytki, a po instalacji należy je dodatkowo zalakierować dla zabezpieczenia przed niepożądanym działaniem wody – uzupełnia.
Zalety podłogi korkowej
Największą zaletą podłogi korkowej jest jej wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Panele korkowe to doskonałe rozwiązanie do wymagających i trudnych wnętrz, takich jak kuchnia czy korytarz. Pokrycie z korka jest antypoślizgowe i higroskopijne – nie wchłania wilgoci i nie zmienia swojej objętości. Z tego powodu płytki korkowe znajdą zastosowanie również w pomieszczeniach wilgotnych.
Korkowa podłoga doskonale tłumi hałasy, a do tego jest ciepła i miła w dotyku. Połowę objętości korka stanowi powietrze, co sprawia, że podłoże jest miękkie i elastyczne. To wygodne rozwiązanie na przykład do pokoju dziecięcego – w razie upadku dziecko nie zrobi sobie krzywdy.
To również dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na alergie. Na powierzchni korka nie gromadzą się ładunki elektryczne, dzięki czemu nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Posadzkę łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy systematyczne odkurzanie, a w razie większych zabrudzenia wystarczy przetrzeć podłogę wilgotną szmatką z odpowiednim środkiem czystości.
– Podłogi korkowe wyróżniają się komfortem użytkowania, są ciche, ciepłe i elastyczne. Poza tym kupując taką podłogę, będziemy mogli cieszyć się świadomością, że wybraliśmy najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia środowiska naturalnego. Korek jest bowiem materiałem w 100% ekologicznym – mówi Grzegorz Kolarski
Oprócz wysokich parametrów wytrzymałościowych i właściwością ekologicznym, podłoga korkowa może być ciekawym elementem dekoracyjnym wnętrz. Dzięki szerokiej gamie wzorów i kolorów możemy dopasować podłogę do każdej aranżacji.
– Korek jest na tyle uniwersalnym materiałem, że umiejętnie zaprojektowany wpisze się w każde wnętrze. Jednakże jego prostota i proekologiczna forma najlepiej czują się w tak modnych obecnie wnętrzach skandynawskich. Natura, kolory Ziemi, grube struktury tkanin, kamień, naturalne światło i jakże idealnie skomponowana z tym wszystkim ciepła podłoga z korka. Duet idealnie ponadczasowy – puentuje Monika Ruta-Zygiel
A czy ma jakieś wady?
W przeciwieństwie do zalet korek ma niewiele wad. Największym przeciwnikiem tego surowca jest słońce. Podłoga korkowa wystawiona na silne działanie promieni słonecznych może zacząć kruszeć. Aby tego uniknąć, najlepiej w porze największego nasłonecznienia ograniczyć ilość światła wpadającego do pomieszczenia.
Jako materiał dobrze izolujący ciepło, korek raczej nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Chyba, że jest to wodne ogrzewanie podłogowe, a temperatura na powierzchni podkładu nie przekracza 26°C.
Data dodania: 09.02.2020