Na rynku materiałów budowlanych cały czas pojawiają się nowości, które podbijają serca inwestorów i architektów. Warto śledzić te zmiany, bo okazuje się, że także dobrze znane od lat rozwiązania są unowocześniane i spełniają wysokie normy. Obecnie producenci starają się połączyć nowoczesne rozwiązania z tradycyjnymi.

Do grupy dobrze znanych, cenionych i ciągle unowocześnianych materiałów budowlanych należy nowoczesna ceramika budowlana. Zachowuje ona wszystkie właściwości tradycyjnego rozwiązania i jeszcze bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Sprawdź, czym dokładnie jest ceramika poryzowana i dlaczego warto się na nią zdecydować.

Ceramika poryzowana – co to takiego? W czym tkwi jej fenomen?

Ceramika poryzowana łączy w sobie zalety klasycznego rozwiązania z nowoczesnym sposobem produkcji. To właśnie unowocześniony sposób wytwarzania poprawia i tak wysokie już parametry ceramiki budowlanej. Kluczem jest dodatkowy etap produkcji – przed formowaniem i wypalaniem pustaków do mieszanki dodaje się trociny lub mączkę drzewną. W czasie wypalania w wysokiej temperaturze spalają się one i w strukturze pustaka powstają niewielkie pory. Stąd też nazwa ceramika poryzowana. Dzięki temu oferowane przez producentów elementy posiadają lepszą izolacyjność termiczną, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej odporności na uszkodzenia czy obciążenia.

Jakie są zalety domów stawianych z ceramiki poryzowanej?

Wszystko, co trzeba wiedzieć o rozwiązaniach Porotherm, czyli ceramice poryzowanej marki Wienerberger, można znaleźć na stronie producenta. Warto jednak wymienić najważniejsze zalety zastosowania tego typu materiałów do budowy domu. Dzięki poryzacji domy budowane z nowoczesnej ceramiki mają dobrą izolację cieplną. Zmniejsza się znacznie zapotrzebowanie energetyczne budynku, dlatego jest ona stosowana m.in. przy budowie domów energooszczędnych. Ceramika poryzowana jest także odporna na działanie czynników atmosferycznych. Jest również niskonasiąkliwa, co zmniejsza ryzyko zawilgocenia ścian, a co za tym idzie, mniejsze jest także ryzyko, że na ich powierzchni rozwiną się drobnoustroje. Domy z ceramiki poryzowanej mają też korzystny dla mieszkańców mikroklimat.

Systemy ceramiki poryzowanej – kompleksowe rozwiązania dla inwestorów

Ceramika budowlana wykonywana z wykorzystaniem procesu poryzacji jest też wykorzystywana chętnie ze względu na to, że pozwala na stosunkowo szybkie wzniesienie domu. Oczywiście czas budowy zależeć będzie także od wielu innych czynników, np. doświadczenia ekipy budowlanej. Dla optymalizacji czasu budowy domu warto zdecydować się na kompletne systemy ceramiki poryzowanej. W ramach takiego systemu producenci udostępniają swoim klientom między innymi pustaki do budowy ścian i stropów, ale także elementy uzupełniające, takie jak choćby nadproża. W skład systemu wchodzą również specjalne zaprawy, które dopasowane są właściwościami do wymogów technicznych związanych z budową domu z pustaków ceramicznych.

Data dodania: 27.10.2020