– Mam lakierowaną podłogę dębową z wysokim połyskiem – całkiem nową – i martwię się, że mi szybko zmatowieje, czy są jakieś sposoby by temu zapobiec?

Najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich, polecanych przez producenta lakieru, środków pielęgnacyjnych. Każdy szanujący się producent posiada w ofercie koncentrat do mycia (rozpuszczalny w wodzie), mleczko konserwacyjno-nabłyszczające oraz zmywacz do środków pielęgnacyjnych.

Można sobie zadać pytanie po co nam zmywacz, gdy stosujemy środki? Teoretycznie używamy tych produktów, aby stworzyć ładną, błyszcząca powierzchnię. Niestety nadmierne stosowanie tego typu środków powoduje odwrotny efekt. Wtedy właśnie konieczne jest zastosowanie środka, który pozwoli nam usunąć te zgromadzone powłoki.

Środki pielęgnacyjne tworzące powłokę są prostym i tanim rozwiązaniem ale mają też niestety pewne ograniczenia, o których nie zawsze sprzedawcy informują klientów. Takim ograniczeniem jest np. brak możliwości pokrycia podłogi dodatkową warstwą lakieru. Nawet po “zmatowieniu” materiałem ściernym powierzchni podłogi istnieje duże ryzyko odspojenia nowej warstwy lakieru.

Również bardzo ostrożnie proszę podchodzić do rozwiązań w stylu mycie, odkurzanie i pielęgnacja za pomocą jednego produktu lub narzędzia. To trzy różne czynności i nie można ich łączyć. Dla podłogi największym wrogiem są nadmierne ilości stosowanych do mycia cieczy oraz uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez piasek i inne zanieczyszczenia stałe.

Jeśli chcemy cieszyć się długo naszą nową lakierowaną podłogą drewnianą to musimy przestrzegać kilku zasad:

  • Utrzymywać odpowiednią dla naszego zdrowia temperaturę oraz wilgotność powietrza (ok. 20 stopni i wilgotność względna ok. 45-60%). Wskazane jest posiadanie wilgotnościomierza (do nabycia już od 20-30 zł), a w okresie zimowym nawilżanie pomieszczeń. Wieszanie mokrych ręczników na grzejnikach nie jest dobrym i wydajnym rozwiązaniem, lepiej zainwestować w nawilżacz np. ultradźwiękowy (od 100 zł)
  • Do mycia stosować polecane środki w ilościach wyłącznie niezbędnych do umycia oraz pielęgnacji. Nadmiar środków na powierzchni oraz nieprawidłowe stężenia koncentratów myjących prowadzą do szybkiej degradacji powierzchni.
  • Regularnie sprzątać podłogę na sucho. Ograniczyć mycie na mokro do niezbędnego minimum.
  • Kupić dobre wycieraczki, a wszystkie meble podkleić odpowiednimi podkładkami filcowymi.
  • Cieszyć się drewnianą podłogą i wybaczać jej drobne kaprysy. Pamiętajmy, że jest to produkt naturalny, który cały czas stara się dostosować do mikroklimatu wnętrza.

Być może drewno nie jest idealnym materiałem ale… nie wynaleziono nic lepszego.

Data dodania: 16.04.2014

Info o ekspercie

Grzegorz Przytuła - PALLMANN

Grzegorz Przytuła - PALLMANN

Regionalny kierownik sprzedaży PALLMANN - POLSKA POŁUDNIOWA

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.