– Witam, jestem po lekturze Pana Seweryna na temat klejenia deski 3-warstowej 2,2 m do podłoża. Czy naprawdę nie warto kleić takiej deski? Podobno deska klejona jest bardziej stabilna. Jedynie co mnie powstrzymuje to perspektywa zrywania za 20 lat trwale przyklejonej deski. A czy szpary powstające w podłodze pływającej nie są większe? Dziękuję za komentarz.

Jeszcze raz podkreślę, że klejenie deski trójwarstwowej nie jest polecanym przeze mnie sposobem montażu. Podłoga tego typu jest zaprojektowana jako podłoga pływająca.

Oczywiście można ułożyć ją poprzez przyklejenie do podłoża (po spełnieniu warunków, o których pisałem wcześniej). Zaletą tak ułożonej podłogi jest lepszy efekt cieplny. Dodatkowo położona w ten sposób deska charakteryzuje się inną akustyką oraz – jak Pan słusznie zauważył – sprawia wrażenie bardziej stabilnej i lepiej przytwierdzonej do podłoża.

Jednak przyklejenie paneli nie eliminuje powstawania szczelin w trakcie suchych okresów (zima), ponieważ drewno będzie pracowało niezależnie czy jest przyklejone czy nie. Powstawanie szczelin w dużej mierze zależy od sposobu łączenia poszczególnych elementów (system bezklejowy Baltic LOC™ czy klejowy pióro-wpust).

Wadą podłogi przyklejonej do podłoża jest także wymiana uszkodzonych pojedynczych desek (uszkodzenia podczas użytkowania). Wymiana takiego elementu może być wręcz niemożliwa. Mam jednak nadzieję, że po 20 latach czytelnik będzie na tyle zadowolony z podłogi, iż przez myśl mu nie przejdzie jej zerwanie 🙂

Data dodania: 13.04.2012

Info o ekspercie

Piotr Wójcikiewicz - Baltic Wood

Piotr Wójcikiewicz - Baltic Wood

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.