Kupiłam mieszkanie, w którym cały przedpokój pokryty jest lakierowaną boazerią. Po dłuższym zastanowieniu postanowiłam nie demontować drewna tylko je odnowić. Korytarz jest wąski i nie ma okien. Ciemne drewno dodatkowo przytłacza. Chciałabym więc wybielić boazerię. Jak to zrobić?

Boazerię pokrytą lakierem (najprawdopodobniej kaponem, czyli podkładowym lakierem, który zabezpiecza drewno przez zmianą koloru) najlepiej zeszlifować. Polecamy użyć elektrycznej szlifierki z workiem na pył lub z możliwością podłączenia do odkurzacza. Zapobiegnie to zapyleniu całego mieszkania, zwłaszcza, że, jak Pani pisze, w przedpokoju nie ma okien. Szlifierką wyczyści Pani lico drewna, natomiast zagłębienia pomiędzy deskami będzie trzeba przetrzeć papierem ściernym. Można go nanieść na kwadratowy kawałek drewna, co znacznie ułatwi prace.

Wybielić drewno można na parę sposobów:

  • Służą do tego białe bejce do drewna i lakiery, ale efekt może odbiegać od zamierzonego, dlatego warto obejrzeć w sklepie próbkę deski pokrytej wybraną bejcą.
  • Na oczyszczoną deskę można także nanieść biały olej koloryzujący – czyli zaolejować deskę. Olej musi wniknąć w drewno. Potem boazerię można zabezpieczyć dodatkowo olejem bezbarwnym z dodatkiem wosków.
  • Najlepszy wygląd daje jednak ługowanie drewna, czyli zmywanie specjalną emulsją. Drewno wygląda wtedy jak wyszorowane do białości. Ług podkreśla naturalny mazerunek drewna oraz nadaje trwały kolor i co ważne nie wydziela przykrego zapachu. Nanosi się go pędzlem lub wałkiem. Schnie około dwie doby. Po ługowaniu drewno wykańcza się olejem.

Data dodania: 19.10.2010

Info o ekspercie

Ekspert myfloor.pl

Ekspert myfloor.pl

Doświadczenie naszej redakcji przekute w odpowiedzi na pytania czytelników.

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.